نانوتراشه‌ای برای هوشمندسازی تجهیزات رانندگی خودکار

تاریخ : ۲۲ فروردین ۱۳۹۶

تعداد بازدید : ۱۲۹۶

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

یک شرکت فعال در حوزه ساخت تراشه، موفق به ارائه نانوتراشه‌ای شده که از آن می‌توان برای تولید ادوات هوشمند رانندگی خودکار استفاده کرد.

اولین نانوپردازشگر مورد استفاده در سامانه‌های هوشمند رانندگی خودکار توسط شرکت دریم چیپ تکنولوژیز ارائه شد. این سامانه‌های پیشرفته رانندگی خودکار به صورت سیستم روی تراشه (SoC) ساخته می‌شوند. شرکت دریم چیپ این فناوری را در کنگره جهانی موبایل در بارسلونا ارائه کرد. سیلیکون کاملا تخلیه شده روی عایق (FD-SOI) یک فناوری پردازشی صاف است که در آن از یک لایه بسیار نازک عایق و یک لایه سیلیکونی استفاده شده است.
SoC مورد نظر این شرکت در قالب همکاری مشترک میان چند شرکت و با حمایت کمیسیون اروپا تولید شده است. این سامانه امکان پردازش و فراگیری تصاویر را دارا بوده و شبکه نرونی پیچیده (CNN) را نیز پشتیبانی می‌کند. با این ویژگی‌ها، SoC طراحی شده می‌تواند نیاز خودروساز در شناسایی و پردازش اطلاعات پیرامون را تامین کند. ADAS SoC تولید شده توسط این شرکت، برای استفاده در کامپیوتر خودروها بهینه شده است به طوری که قادر است با مصرف کم انرژی، امکان رانندگی خودکار را فراهم کند. این فناوری قادر به تشخیص نشانه‌های جاده‌ها، خطوط هشدار و بسیاری از قابلیت‌های مورد نیاز برای رانندگی است.
در این محصول از فناوری پردازش سیگنال‌های تصویری استفاده شده است که برای این کار یک پردازنده خوشه‌ای ARM Cortex-A53 مورد استفاده قرار گرفته است. جنز بندورف از مدیران و بنیانگذاران DCT می‌گوید: « تشکیل چنین تیم قدرتمندی یک تجربه منحصر به فرد است. در این پروژه ما فناوری پردازشی جدیدی برای استفاده در صنعت خودرو ارائه کردیم. این پروژه نه تنها توانایی صنعت نیمه‌هادی اروپا را نشان می‌دهد بلکه توانایی همکاری مشترک را میان گروه‌های مختلف به اثبات می‌رساند همکاری که برای ارائه فناوری رانندگی خودکار شکل گرفته است.»
شرکت دریم چیپ SoCهای پیچیده‌ای برای مشتریان خود در سراسر جهان تولید کرده است. این شرکت در این پروژه پلتفورم مرجعی برای ADAS مبتنی بر دوربین ارائه کرده که شرکت‌های خودروسازی می‌توانند از آن برای کاهش زمان ارائه محصول به بازار استفاده کنند.

منبع : http://www.nanotech-now.com/news.cgi?story_id=54351

نظر شما