ارائه رابطی به منظور برنامه‌نویسی برای سامانه‌های کوانتومی

تاریخ : ۱۶ فروردین ۱۳۹۶

تعداد بازدید : ۱۱۷۷

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

یک شرکت نوپا اقدام به ارائه رابطی کرده که با استفاده از آن می‌توان نرم‌افزارهای مورد نیاز برای کامپیوترهای کوانتومی را تولید کرد. این شرکت اخیرا برای توسعه این فناوری، اقدام به جمع‌آوری حمایت مالی از بخش خصوصی کرده است.

مصرف‌کنندگان کامپیوترها انتظار دارند که هر ساله سرعت محاسبات آنها افزایش یابد این در حالی است که کامپیوترهای کلاسیک توان محدودی دارند. متخصصان معتقداند که کامپیوترهای کوانتومی قادراند تغییرات دائمی در دنیای محاسبات ایجاد کنند به طوری که سرعت و توان محاسبات افزایش یابد.
در کامپیوترهای کلاسیک، از صفر و یک به منظور محاسبات و پردازش اطلاعات استفاده می شود در حالی که در سامانه محاسبات کوانتومی از کیوبیت یا بیت‌های کوانتومی استفاده می‌شود که به دلیل وجود پدیده برهمنهی، سرعت محاسبات افزایش چشمگیری پیدا می‌کند. محاسبات کوانتومی کاربرد وسیعی در صنایع مختلف داشته و از آن می‌توان در بهبود رمزگذار و امنیت سایبری استفاده کرد. شرکت محاسبات ریجیتی سه سال پیش با هدف توسعه فناوری محاسبات کوانتومی راه‌اندازی شد. این شرکت نوپا برای ایجاد انقلاب در بخش فناوری محاسبات کوانتومی درصدد جمع‌آوری حمایت مالی از بخش خصوصی است. در این شرکت، مجموعه‌ای از دانشمندان و مهندسان حضور دارند که با ترکیب سخت‌افزار و نرم‌افزار قصد دارند تا محاسبات کوانتومی را رمزگشایی کرده و از آن برای استفاده در بخش شیمی محاسباتی، ماشین‌های با قابلیت یادگیری و حوزه‌های دیگر استفاده کنند. اخیرا این شرکت نوپا موفق به جلب حمایت مالی و سرمایه‌گذاری شرکت خطرپذیر آندرسن هورویتز شده به طوری که در مجموع سرمایه خود را به 64 میلیون دلار رسانده است. چاد ریگتی مدیرعامل و بنیانگذار این شرکت نوپا می‌گوید: «محاسبات کوانتومی به مردم امکان می‌دهد که تا مسائلی را که پیش از این غیرقابل حل بود را حل کنند. این فناوری پتانسیل بالایی برای تاثیرگذاری روی زندگی انسان‌ها دارد.»
شرکت ریجیتی اقدام به ساخت پلتفورم محاسبات کوانتومی برای هوش مصنوعی و شیمی محاسباتی کرده است. این کار موجب فائق آمدن بر چالش‌های لجستیک می‌شود چالش‌هایی که در حال حاضر مانع بزرگی در این حوزه است. این شرکت رابط برنامه‌نویسی نرم‌افزار (APL) برای محاسبات کوانتومی ارائه کرده که نسخه بتای آن در حال آزمایش است. مدیرعامل شرکت ریجیتی معتقد است که کمتر از دو سال طول خواهد کشید تا این فناوری بتواند برای حل مسائل واقعی مورد استفاده قرار گیرد.

منبع : https://futurism.com/a-quantum-computing-startup-plans-to-push-the-tech-faster-than-ever/

نظر شما