الون ماسک، شرکتی برای ساخت BCI تاسیس کرد

تاریخ : ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تعداد بازدید : ۱۱۱۷

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

شرکت نورلینک با هدف ساخت رابط مغز و کامپیوتر، توسط الون ماسک، تاسیس شد. این شرکت قصد دارد با همکاری کرنل روی ایجاد ارتباط میان مغز انسان و کامپیوتر کار کند.

نرولینک (Neuralink) نام شرکت نوپایی است که اخیرا توسط الون ماسک مدیرعامل شرکت تسلا و اسپیس ایکس تاسیس شده است. این شرکت در مراحل اولیه ظهور خود بوده و هنوز اطلاعات زیادی درباره آن منتشر نشده است.
نرولینک برای ساخت ابزاری راه‌اندازی شده که می‌توان آن را در مغز کاشت. این رابط امکان ایجاد ارتباط میان انسان و کامپیوتر را فراهم می‌کند به طوری که مغز انسان با سخت‌افزار و نرم‌افزارها پیوند می‌خورد. نتایج استفاده از این فناوری، گامی به سوی توسعه هوش مصنوعی است. چنین ابزاری می‌تواند حافظه انسان را بهبود داده و شرایط را برای ارتباط با کامپیوتر فراهم ‌کند.
در طول شش ماه گذشته، ماسک چندین بار درباره تاسیس نرولینک خبرهایی داده بود. ماسک درباره یک گردنبند نرونی صحبت کرده بود که می‌تواند بین انسان و یک سامانه دیجیتال ارتباط برقرار کند. چنین رابطی در حال حاضر در داستان‌های علمی تخیلی وجود دارد که در صورت تحقق، از آن می‌توان برای درمان بیماری‌هایی نظیر پارکینسون استفاده کرد.
برایان جانوسن، بنیان‌گذار شرکت کرنل است، شرکتی که روی ارائه فناوری رابط مغز و کامپیوتر فعالیت دارد. جانسون می‌گوید: « نرولینک در هک کردن مغز انسان با کرنل همکاری خواهد داشت. ما می‌دانیم که اگر یک تراشه را در مغز قرار دهیم، با ایجاد سیگنال الکتریکی می‌توان بیماری پارکینسون را درمان کرد.»
شرکت کرنل در بخش تحقیقات روی مغز انسان پیشرو بوده و روش‌های جراحی جدیدی را ابداع کرده است. این شرکت به دنبال ساخت رابط مغز و کامپیوتر است. شرکت نرولینک نیز به عنوان یک شرکت تحقیقات پزشکی در کالیفرنیا تاسیس شده است و اهدافی نظیر شرکت کرنل دارد.
یکی از چالش‌های محققان برای ساخت رابط مغز و کامپیوتر، شناسایی ساز و کار مغز است. در واقع لازم است که محققان درباره سامانه‌های مخابراتی در مغز انسان و روش‌های دریافت اطلاعات، تحقیقات زیادی انجام دهند.

منبع : http://www.theverge.com/2017/3/27/15077864/elon-musk-neuralink-brain-computer-interface-ai-cyborgs

نظر شما