راه‌اندازی بخش تجاری‌سازی کامپیوتر کوانتومی در IBM

تاریخ : ۲۳ اسفند ۱۳۹۵

تعداد بازدید : ۱۴۵۱

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

شرکت IBM برای تجاری‌سازی کامپیوتر کوانتومی، بخش جدیدی موسوم به IBM Q را راه‌اندازی کرده است. این شرکت به دنبال رفع چالش‌های موجود در مسیر تجاری‌سازی این کامپیوتر است.

عصر کامپیوترهایی که بتواند اسرار طبیعت را بگشاید در حال نزدیک شدن است. IBM اعلام کرد بخشی موسوم به IBM Q را با هدف تجاری‌سازی اولین کامپیوتر کوانتومی برای مصارف علوم و کسب و کار، راه‌اندازی کرده است.
دانشمندان مختلفی در سراسر جهان چند دهه روی این فناوری تحقیق کرده‌اند.
کامپیوترهای کوانتومی پتانسیل‌های کاربردی زیادی دارند که در صورت تجاری‌سازی شدن، می‌توان از آنها در حوزه‌های مختلف از پزشکی گرفته تا مالی و هوش مصنوعی استفاده کرد.
تام روزامیلیا از مدیران شرکت IBM می‌گوید: «کامپیوترهای کلاسیک از قدرت بالایی برخوردار بوده و همچنان در حال پیشرفت هستند، اما این کامپیوترها قادر به ایجاد دانش عمیق و پیچیده نیستند بنابراین ما به کامپیوترهای کوانتومی نیاز داریم. راه‌اندازی این مرکز جدید با هدف حل مشکلات و چالش‌های موجود در مسیر تجاری‌سازی کامپیوتر کوانتومی انجام شده است.
درحالی که فناوری‌هایی نظیر هوش مصنوعی می‌توانند الگوهای پنهان در حجم بالایی از داده‌ها را شناسایی کنند، کامپیوترهای کوانتومی راه‌حل‌های مناسب برای مشکلات و مسئله‌های مهم در جاهایی که این الگوها دیده نمی شوند، ارائه کنند.
شرکت IBM موفق به ارائه رابط برنامه‌ای موسوم به API شده است که به توسعه دهندگان و برنامه‌نویسان اجازه می‌دهد تا اگر دانش عمیقی در فیزیک کوانتوم ندارند بتوانند با این فناوری کار کنند.
این شرکت برنامه‌ای شبیه‌ساز دارد که می‌تواند مدارهای یک کامپیوتر کوانتومی 20 کیوبیتی را مدل‌سازی کند. با این کار امید برای ساخت یک کامپیوتر تجاری با 50 کیوبیت طی چند سال آینده افزایش می یابد. IBM یک کیت نرم‌افزاری ارائه کرده که توسعه‌دهندگان می‌توانند از نیمه اول سال 2017 از آن استفاده کنند.
در ماه می سال 2016، IBM پلتفورم ابری خود موسوم به Quantum Experience را در اختیار عموم مردم قرار داد، پس از آن این شرکت اعلام کرد که 40 هزار نفر 275000 آزمایش را روی این پلتفورم انجام داده‌اند.
البته IBMتنها شرکتی نیست که روی کامپیوترهای کوانتومی کار می‌کند. شرکت کانادایی D-Wave system نیز یک کامپیوتر کوانتومی برای گوگل و ناسا ساخته که در حال تست است.

منبع : http://www.usatoday.com/story/tech/columnist/baig/2017/03/06/ibms-new-q-division-commercialize-quantum-computing/98805172/

نظر شما