ارائه نتایج پروژه «دریا روی تراشه» اتحادیه اروپا

تاریخ : ۱۶ اسفند ۱۳۹۵

تعداد بازدید : ۱۰۱۲

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

مسئولان اتحادیه اروپا که روی پروژه ساخت نانوزیست‌حسگر سنجش آب موسوم به دریا روی تراشه (Sea on a chip) کار می‌کنند، قصد دارند برای آشنایی بیشتر محققان و دانشمندان با دستاوردهای این حوزه، یک نشست دو روزه به همراه کارگاه آموزشی برگزار کنند.

دریا روی تراشه (Sea on a chip) نام پروژه‌ای در اروپا است که به دنبال ساخت آزمایشگاه روی تراشه به منظور بررسی وضعیت دریاها است. مسئولان این پروژه کارگاه و نشستی در تاریخ 16 و 17 ماه می 2017 در مرکز IPMA پرتغال برگزار خواهند کرد. این نشست و کارگاه توسط موسسه IPMA، انجمن تحقیقات علمی اسپانیا (CSIC) و موسسه Aeiforia Srl برگزار می‌شود.
در پروژه دریا روی تراشه، هدف ساخت ابزاری کوچک و خودکار است که در آن از میکرو و نانوالکترودهایی استفاده شده که با ترکیب یک سامانه میکروسیالی، درنهایت منجر به تولید آزمایشگاه روی تراشه‌‌ای می‌شود که امکان آنالیز زنده آلودگی‌های شیمیایی در آب‌ها را فراهم می‌کند. این رویداد با هدف افزایش دید بین المللی از نتایج پروژه، هماهنگی انتشار و بهره برداری از نتایج، ایجاد روابط پربار بین کنسرسیوم و کاربران نهایی، مقامات و دیگر پروژه‌های مرتبط با این پروژه در اتحادیه اروپا، است. علاوه‌براین در این نشست، همه دست‌اندرکاران امکان بازدید از نمونه اولیه زیست‌حسگر دریا روی تراشه را پیدا می‌کنند.
همچنین این نشست برای گرو‌ه‌های دیگر اتحادیه اروپا که روی ساخت ادوات مشابه این کار می‌کنند یک فرصت به شمار می‌رود تا عملکرد خود را به صورت موازی بسنجند و وضعیت خود را با این پروژه مقایسه کنند.
علاوه‌براین، این کارگاه آموزشی یک برهمکنش بین رشته‌ای میان دانشمندان و محققان این پروژه است که نتایج سازنده‌ای در پی خواهد داشت. در این کارگاه آموزشی 4 موضوع ارائه می‌شود:
1-زیست‌حسگرهای دریایی
2- کاربرد میکروالکترونیک در زیست‌حسگری
3-آلودگی آب دریا بخش اول
4- آلودگی دریا بخش دوم
علاقه‌مندان می‌توانند خلاصه ارائه‌های خود را تا تاریخ اول آوریل 2017 برای این رویداد ارسال کنند.

منبع : http://cordis.europa.eu/event/rcn/149116_en.html

نظر شما