دوئــل مجازی دو کامپیوتر کوانتومی

تاریخ : ۱۰ اسفند ۱۳۹۵

تعداد بازدید : ۱۱۰۱

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان اخیرا دو نوع مختلف از کامپیوترهای کوانتومی را وارد دوئل مجازی کردند تا دریابند کدام عملکرد بهتری دارد. نتایج نشان داد کامپیوتر کوانتومی دانشگاه مریلند کارایی و دقت بسیار بالاتری نسبت به کامپیوتر کوانتومی شرکت IBM دارد.

کامپیوترهای کوانتومی در حال توسعه و وارد شدن به مرحله تازه‌ای از تکامل هستند. اخیرا محققان دو کامپیوتر کوانتومی را در مقابل هم قرار دادند تا نبرد آنها را با یکدیگر مورد بررسی قرار دهند.
محققان دانشگاه کرنل برای اولین بار دو کامپیوتر کوانتومی را وارد یک نبرد مجازی کردند. چالش این نبرد، حل یک الگوریتم بود که مشخص شود کدام کامپیوتر موثرتر عمل می‌کند. هر دوی این کامپیوترها، 5 کیوبیتی بوده و با دو پلتفورم کاملا متفاوت کار می‌کنند. نتایج این دو دوئل مجازی نشان داد که یکی از کامپیوترها قابل اعتمادتر عمل کرده و دیگری سریع‌تر کار می‌کند.
سایمون بنیامین از محققان دانشگاه آکسفورد و از محققان این پروژه می‌گوید: « مدت‌ها بود که این دو نوع کامپیوتر به بلوغ خود نرسیده بودند و امکان مقایسه آنها با هم وجود نداشت. اما فراهم شدن شرایط این رقابت، نشانه این است که این فناوری در حال به بلوغ رسیدن است.»
این دو کامپیوتر از دو چیدمان کاملا متفاوت ساخته شده‌اند بنابراین قضاوت درمورد بهتر بودن آنها دشوار است. یکی از این کامپیوترها متعلق به دانشگاه مریلند بوده که اساس آن سیستم‌های یونی به دام افتاده است. در این سامانه، 5 یون یتربیوم در یک دام الکترومغناطیس گیر افتاده‌اند. این یون‌ها با لیزر فعال شده و الگوریتم‌های برنامه‌ریزی شده را پیاده‌سازی می‌کنند.
از سوی دیگر، کامپیوتر شرکت IBM پیکربندی کاملا متفاوتی دارد. این کامپیوتر از چند لوپ ابررسانا تشکیل شده که با سیگنال‌های ماکرویو الگوریتم‌ها را پیاده‌سازی می‌کند. این کامپیوتر اولین کامپیوتری است که از طریق محاسبات ابری قابل ارزیابی عمومی شده است. توانمندی این کامپیوتر توسط کاربران به صورت انلاین ارزیابی شده است.
در این دوئل، کامپیوتر یونی نرخ موفقیت 77.1 درصدی را تجربه کرد در حالی که دقت کامپیوتر IBM 35.1 درصد بود. بنابراین کامپیوتر یونی خیلی موثرتر عمل کرد در حالی که کامپیوتر IBM سرعت بالاتری دارد.

منبع : http://interestingengineering.com/two-quantum-computers-face-off-first/

نظر شما