رشد قابل‌قبول بازار رابط‌های مغز و رایانه تا سال ۲۰۲۴

تاریخ : ۰۵ اسفند ۱۳۹۵

تعداد بازدید : ۱۵۱۲

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

طبق گزارش جدید موسسه تحقیقات بازار ترَنس‌پَرِنسی (Transparency Market Research)، انتظار می‌رود بازار رابط مغز و رایانه با نرخ رشد مرکب سالانه (CAGR) ۱۴/۹ درصدی بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۴، به ۱/۲۳ میلیارد دلار در پایان این دوره برسد. بدین ترتیب این بازار در سال‌های پیش‌رو رشد چشم‌گیری خواهد داشت.

رابط‌های مغز و رایانه (BCI) با برقراری ارتباط میان مغز و تجهیزات خارجی، پیام‌های الکتریکی را از مغز دریافت و به تجهیزات خارجی مخابره می‌کنند. کاربرد این دستگاه‌ها در صنایع سلامت و سرگرمی روز به روز در حال افزایش است. در آینده‌ای نزدیک انتظار می‌رود بازار دستگاه‌های مربوطه، هم در کشورهای توسعه‌یافته و هم در کشورهای در حال توسعه، رشد چشم‌گیری داشته باشد.
تولیدکنندگان رابط‌های مغز و رایانه، به صورت مستمر و پیوسته در حال بهبود و اصلاح محصولات خود هستند تا بتوانند به خوبی نیازهای مشتریان خود را برآورده سازند. برای افزایش فعالیت‌های تحقیق و توسعه‌ای مربوطه، به همکاری میان دولت، جامعه علمی و صنعت نیاز است. پیشرفت‌های فناورانه ارزشمند در حوزه رابط مغز و رایانه، نحوه پیاده‌سازی درمان‌های ارائه‌شده توسط پزشکان را دستخوش تغییرات زیادی می‌کند. با توجه به اینکه تجهیزات پوشیدنی و غیرتهاجمی BCI تازه معرفی شده‌اند و آخرین مد روز هستند، بیشتر کاربران نهایی آنها، نوآوران و پذیرندگان آغازین (افرادی که یک فناوری یا محصول را به محض ورود به بازار می‌خرند) هستند. لازم به ذکر است سازمان‌های دولتی مختلفی در کشورهای توسعه‌یافته، به عنوان بخشی از حمایت خود در حوزه مطالعات مغزی/عصب‌شناختی برای زندگی بهتر، به پشتیبانی از فناوری BCI می‌پردازند.
در سال ۲۰۱۵، آمریکای شمالی بزرگ‌ترین سهم از بازار رابط‌های مغز و رایانه را به خود اختصاص داده است (در حدود ۴۳/۳ درصد). آمریکای شمالی به صورت مستمر و روزافزون در زمینه‌های فناورانه سرمایه‌گذاری می‌کند و مخارج تحقیق و توسعه را تحت پوشش خود قرار می‌دهد. بر مبنای گزارش‌های این موسسه، انتظار می‌رود بازار رابط مغز و رایانه، به ارزش ۱/۲۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۴ دست یابد. برآورد می‌شود بازار بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۴، نرخ رشد مرکب سالانه (CAGR) ۱۴/۹ درصدی را تجربه کند.
در میان راهکارهای دسته‌بندی‌شده بر مبنای فناوری، الکتروانسفالوگرافی یا EEG بیشترین سهم را در سال ۲۰۱۵ داشته است (۳۹/۶ درصد). انتظار می‌رود بیشترین سهم در سال‌های پیش‌رو مربوط به تجهیزات غیرتهاجمی BCI باشد. با این وجود تجهیزات نیمه‌تهاجمی بالاترین CAGR را در میان سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۴ خواهند داشت. برآورد می‌شود تقاضا برای تجهیزات غیرتهاجمی BCI به دلیل استفاده آسان و عدم نیاز به جراحی افزایش یابد. به کمک فناوری BCI، صنعت سلامت تقویت شده و تجهیزات پزشکی مناسب‌تری برای بیمار فراهم می‌شود. بر مبنای کاربردهای مختلفی که در این گزارش بررسی شده‌اند، سلامت بزرگ‌ترین بخش بازار BCI یعنی در حدود یک سوم کل بازار در سال ۲۰۱۵ را تشکیل می‌دهد.

منبع : http://www.openpr.com/news/412587/Brain-Computer-Interface-Market-is-expected-to-expand-at-a-CAGR-of-14-0-Demand-Highest-in-Healthcare-Industries.html

نظر شما