ارائه چشم‌اندازهای هوش مصنوعی و محاسبات شناختی در نشست اقتصاد جهانی

تاریخ : ۲۴ بهمن ۱۳۹۵

تعداد بازدید : ۳۰۱۱

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

در حاشیه نشست اقتصاد جهانی در داووس، مدیران شرکت‌های IBM و ماکروسافت به ارائه چشم‌اندازهای شغلی و نیازهای اموزشی برای ورود سامانه‌های شناختی به زندگی مردم پرداختند. آنها معتقداند که مردم باید برای کار با این سامانه‌ها آموزش ببینید.

مدیرعامل‌های شرکت IBM و شرکت ماکروسافت معتقداند که به جای این که هوش مصنوعی و محاسبات شناختی جایگزین انسان شود، باید قابلیت‌های بشر توسط این سامانه‌ها افزایش یابد.
IBM اخیرا اعلام کرده که سامانه شناختی و هوش مصنوعی که این شرکت ارائه می‌کند قرار است دستیار انسان باشد نه این که جایگزین او شود. IBM این اطمینان را می‌دهد که انسان همچنان کنترل سامانه‌های هوش مصنوعی را به عهده خواهد داشت. براساس گزارشی این شرکت منتشر کرده، سامانه‌های شناختی نمی‌توانند به صورت مستقل عمل کنند و تنها در بطن محصولات و خدمات قرار خواهند گرفت.
در نشستی فروم اقتصاد جهانی که در داووس برگزار شد، استایا ندلا و گینی رومتی به ارائه دیدگاه‌های خود در بخش هوش مصنوعی پرداختند. در این نشست موضوع خطرات هوش مصنوعی و لزوم محدود کردن مشکلات احتمالی این فناوری مورد بررسی قرار گرفته است. مسئولان شرکت IBM اعلام کردند که مهمترین اصل برای آنها شفافیت است به طوری که هر کسی که با این سامانه‌ها کار می‌کند باید مطلع شود که از هوش مصنوعی استفاده می‌کند. کاربران سامانه‌های هوش مصنوعی لازم است بدانند که چگونه این سیستم‌ها آموزش دیده‌اند و چه داده‌هایی برای اموزش آنها به کار رفته است.
یکی از اصول مهمی که IBM ارائه کرد این است که انسان برای استفاده از سامانه‌های هوش مصنوعی و محاسبات شناختی باید مهارت‌های جدیدی بدست آورد. بیشتر مشاغلی که در سال‌های آتی شکل می‌گیرند درباره کار با این سامانه‌ها بوده و مشاغل اندکی توسط این سامانه‌ها جایگزین خواهند شد. شرکت‌های فعال در این حوزه لازم است از این موضوع که مردم برای کار با این سامانه‌ها آموزش دیده‌اند، مطمئن شوند. در واقع نه تنها این سامانه‌ها باید آموزش ببینند بلکه مردم نیز برای استفاده از آنها باید آموزش لازم را دریافت کنند. از این رو آموزش‌ها باید از مقاطع پایین تحصیلی آغاز شود.
مدیرعامل شرکت ماکروسافت نیز بر نظرات مدیران IBM صحه می‌گذارد. او نیز معتقد است که شفاف‌سازی اهمیت زیادی دارد.

منبع : http://www.itechpost.com/articles/76045/20170120/ai-enhance-human-workers.htm

نظر شما
سایر نظرات
0 0

نا شناس - تاریخ ارسال نظر : 1397/08/09

متن جالبی بود