چالش‌ها و فرصت‌های زیست‌چاپگرهای سه بعدی

تاریخ : ۲۳ دی ۱۳۹۵

تعداد بازدید : ۳۰۶۶

5 امتیاز از 1 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

اهدا عضو در حال حاضر نمی‌تواند نیاز موسسه‌های پزشکی را برای پیوند اندام برآورده سازد. بنابراین زیست‌چاپگرهای سه بعدی می‌توانند در این مسیر مورد استفاده قرار گیرند. هر چند فقدان مواد زیستی، دشواری‌های اجرایی و چالش‌ تولید کانال غذارسانی در اندام چاپ شده از جمله مشکلات موجود در این حوزه است.

چاپ سه بعدی در حال حاضر در صنایع مختلف نظیر هوافضا، خودروسازی، منسوجات، کامپیوتر و پزشکی بسیار مورد توجه است. اولین بار در دهه 1980 این فناوری برای تولید نمونه اولیه از یک محصول مورد استفاده قرا گرفت اما به سرعت این فناوری رشد کرد به طوری که در قرن 21 زیست‌چاپگرها به عنوان ابزارهایی با پتانسیل بالایی شناخته می‌شود.
زیست‌چاپگر سه بعدی ابزاری است که با استفاده از آن می‌توان قطعات زیستی را به صورت سه بعدی چاپ کرد. از این فناوری می‌توان برای تولید بافت‌های از بین رفته و در مهندسی بافت استفاده کرد. به دلیل کاربرد این فناوری در مهندسی بافت، بازار این فناوری بسیار مورد توجه است، هر چند که این بازار چالش‌‌ها و ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارد.
قوی‌ترین موتور محرک بازار چاپ سه بعدی اندام‌ها، مهندسی بافت است. با توجه به تقاضای روزافزون در بخش مهندسی بافت و همچنین تغییر رویکرد پزشکی از درمان با سلول‌های بنیادی به سوی روش درمانی با سلول‌های ایمنی، این بازار پتانسیل‌های رشد زیادی دارد.
دومین عاملی که نقش مهم در گسترش بازار دارد، مسئله جایگزین بافت‌ است. در حال حاضر موسسه‌های پزشکی در سراسر جهان با کمبود اندام برای اهدا روبرو هستند. این چاپگرهای زیستی می‌توانند نیاز اندام‌های مورد تقاضا در بازار را برآورده سازند. این موضوع می‌تواند جان بسیاری را نجات دهد. برخی ممکن است بخواهند یک اسکن از صورت خود داشته باشند و با استفاده از چاپگر مشابه صورت خود را ایجاد کرده و هر چند سال یک بار از صورت چاپ شده استفاده کنند تا جوان به نظر برسند.
یکی از چالش‌های این حوزه، نیاز به شبکه‌ای برای غذا رسانی به اندام‌ها است که با این چاپگرها به سختی می‌توان این کانال‌ها را ایجاد کرد. چالش دیگر این حوزه، اجبار برای استفاده سریع از اندام تولید شده است. چالش بعدی، فقدان مواد زیستی کافی است. این چالش‌ها به قدری جدی است که می‌تواند مانع بزرگی در مسیر وارد شدن این فناوری به بازار شود.

منبع : http://www.digitaljournal.com/pr/3192266

نظر شما