IBM تجاری‌سازی چند نوآوری انقلابی را برای ۵ سال آینده پیش‌بینی کرد

تاریخ : ۲۰ دی ۱۳۹۵

تعداد بازدید : ۱۴۰۳

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

تحلیل‌گران IBM پیش‌بینی می‌کنند که طی 5 سال آینده، چند فناوری بسیار مهم به مرحله تجاری‌سازی می‌رسد که زندگی بشر را دچار تحول خواهد کرد. آزمایشگاه‌های روی تراشه، ادوات تصویربرداری مجهز به هوش مصنوعی، سامانه‌های تحلیل اطلاعات حجیم از جمله این فناوری‌ها است.

تحلیل‌گران شرکت آی‌بی‌ام (IBM) اخیرا پیش‌بینی درباره روند توسعه فناوری طی 5 سال آینده انجام داده‌اند. ابزارهای جدید تشخیص اختلالات مغزی با استفاده از آنالیز الگوهای کلامی، ادوات تصویربرداری نوین با قابلیت مشاهده تمام طیف‌ امواج الکترومغناطیس و تجمیع تعداد زیادی آزمایشگاه پزشکی روی یک تراشه از جمله محصولات و پیشرفت‌هایی است تحلیل‌گران شرکت IBM برای 5 سال آینده انتظار دارند.
داریو گیل از مدیران شرکت IBM می‌گوید: « با پیشرفت‌ در بخش هوش مصنوعی و فناوری‌نانو، ما قصد داریم تا نسل جدیدی از تجهیزات علمی را تولید کنیم تجهیزاتی که در حال حاضر بسیار دست‌نیافتنی به نظر می‌رسند اما طی 5 سال آتی وارد بازار خواهند شد.»
filereader.php?p1=main_c81e728d9d4c2f636
یکی از فناوری‌های مورد نظر IBM، ماشین‌هایی با قابلیت یادگیری عمیق است که به پزشکان کمک می‌کند تا اختلالات مغزی را پیش‌بینی و شناسایی کند. چنین ماشینی قادر به حل مشکلاتی نظیر شیزوفرنی، دیوانگی و افسردگی خواهد بود. مسئولان شرکت IBM می‌گویند که متخصصان این شرکت در حال کار روی فناوری هستند که در آن صدا صحبت‌های فرد ضبط شده و از طریق بررسی الگوهای کلامی، دستگاه می‌تواند به وجود برخی بیماری‌ها و اختلالات مغزی پی ببرد.
هوش مصنوعی می‌تواند به ما کمک کند تا به مغز انسان دسترسی پیدا کنیم. همچنین از آن می‌توان برای باز کردن پنجره بزرگی به دنیای اطراف استفاده کرد.
یکی دیگر از این دستاوردهای بزرگ، ساخت تجهیزات تصویربرداری است که با هوش مصنوعی ترکیب شده است. این ادوات ما را قادر می‌سازد تا فراتر از آنچه را که نور مرئی به ما نشان می‌دهد ببینیم که این کار با ترکیب طیف‌های مختلف امواج الکترومغناطیس قابل انجام است. IBM به دنبال تولید ارزان قیمت این نوع ادوات تصویربرداری است. چنین دستگاهی می‌تواند به یک راننده امکان دهد تا از میان مه یا باران اطراف را ببیند یا وجود مواد شیمیایی خطرناک را تشخیص دهد.
تحلیل گران IBM معتقداند در 5 سال آتی، نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای تحلیل داده‌های حجیم که دارای الگوریتم‌های یادگیری هستند، در اختیار همگان قرار می گیرد. با چنین امکاناتی می‌توان داده‌ها بزرگ را تحلیل کرد و درباره مسائل مهمی نظیر انتخاب نوع کشت در مزارع، وضعیت بارندگی و شرایط خاک تصمیم گیری کرد.
IBM فناوری‌نانو را به عنوان منبعی برای نوآوری می‌شناسد که قادر به ایجاد تغییرات شگرفی در بخش سلامت است. تحلیل‌گران این شرکت معتقداند که آزمایشگاه روی تراشه می‌تواند به مردم کمک کند تا نشانگرها بیماری را به سرعت و با قیمت کم شناسایی کنند.
در پایان، شرکت IBM پیش بینی می‌کند که فناوری‌های حسگری هوشمند می‌توانند با فتونیک سیلیکونی ترکیب شده و سامانه‌های محاسباتی پیچیده‌ای ایجاد کند که با سرعت بسیار بالایی کار می‌کنند. از این سامانه‌ها می‌تواند برای یافتن منابع آلوده کننده محیط زیست استفاده کرد.

منبع : http://www.sci-tech-today.com/story.xhtml?story_id=012000OFIKOO

نظر شما