میکروفنر کاشته شده در مغز، ابزاری برای درمان

تاریخ : ۱۳ دی ۱۳۹۵

تعداد بازدید : ۷۸۲

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان با قرار دادن یک میکروفنر در مغز، موفق به کنترل نرون‌ها با دقت بالا شدند. پژوهشگران معتقداند که ترکیب این میکروفنر با رابط مغز و کامپیوتر می‌تواند برای درمان بیماری‌های مرتبط به مغز مورد استفاده قرار گیرد. این پروژه ترکیبی از اسپینترونیک و BCI است.

عصب‌شناسان و پزشکانی که در حوزه «هک مغز» پیشتاز هستند، به دنبال کنترل دقیق 86 میلیارد نرون در مغز انسان هستند. تمامی این نرون‌ها با الگوهای پیچیده‌ای خاموش و روشن می‌شوند تا بدن و رفتار آن را کنترل کنند. تمامی این نرون‌ها با الگوهای پیچیده‌ای خاموش و روشن شده تا قادر به مدیریت بدن و رفتار انسان شوند. هکرهای مغز انسان مایل‌اند تا مغز را همانند یک ابزار تحت کنترل در آورند تا از این طریق برخی بیماری‌های مغز را درمان کنند.
اما فعال کردن نرون‌ ویژه‌ای در مغز، کار ساده‌ای نیست. روش رایج برای تحریک نرونی، استفاده از الکترودهای فلزی است که جریان را از طریق سلول‌های میله‌هایی به سلول‌های مغز ارسال می‌کند اما این کار موجب آسیب‌هایی روی مغز می‌شود. برای حل این مشکل، محققان از اپتوژنتیک استفاده کردند که در آن می‌توان با تابش نور، رفتارهای مغز را کنترل کرد.
filereader.php?p1=main_c81e728d9d4c2f636
این گروه تحقیقاتی یک میکروفنر درون مغز قرار دادند که دارای عایق است. از میان این فنر جریان الکترویکی عبور داده می‌شود تا میدان مغناطیسی ایجاد شود. این میدان موجب فعال شدن نرون‌ها می شود. با این روش محققان می‌توانند سلول‌های ویژه‌ای در مغز را هدف قرار دهند. علاوه براین، میدان‌های مغناطیسی به راحتی از میان بافت‌های مغز عبور می‌کنند.
این روش شباهت زیادی به مغناطیس درمانی دارد که برای درمان افسردگی از آن استفاده می شود. تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال (TMS)، از یک کویل بزرگ برای فعال کردن نرون‌ها و اصلاح رفتاری بیمار استفاده می‌کند. بزرگترین مزیت این روش، غیرتهاجمی بودن آن است اما از آن نمی‌توان برای تحریک دقیق نرون‌ها استفاده کرد.
محققان تصور می کردند که استفاده از یک الکترود کوچک نمی‌تواند برای تولید میدان مغناطیسی مناسب مورد استفاده قرار گیرد. اما این پروژه نشان داد از یک میکروفنر سیلیکون/مس با ابعاد 100 میکرون می‌توان برای تولید مغناطیس لازم برای این کار استفاده کرد.
این گروه معتقداند که ترکیب این نوع فناوری با رابط مغز و کامپیوتر می‌تواند به بیمارانی که دچار مشکلات مغزی هستند کمک کند.‌

منبع : http://spectrum.ieee.org/the-human-os/biomedical/devices/tiny-implantable-microcoils-in-the-brain-activate-neurons-via-magnetic-fields

نظر شما