رسوخ فناوری‌های شناختی در بخش «ایمنی و امنیت»

تاریخ : ۰۳ آذر ۱۳۹۵

تعداد بازدید : ۳۱۶۱

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

اخیرا نظرسنجی برای بررسی پتانسیل‌ها و فرصت‌های فناوری‌های امنیتی شناختی صورت گرفته است که حاکی از افزایش اقبال به این فناوری‌ها است. کسب و کارهای مختلف در حال توسعه سامانه‌های خود و بهره‌گیری از محاسبات شناختی در بخش امنیتی هستند.

بازار سامانه‌های شناختی در سال 2016، درآمدی در حدود 8 میلیارد دلار داشته است، حوزه‌های که در برگیرنده هوش مصنوعی و ماشین‌های با قابلیت یادگیری است. پیش‌بینی‌های حاکی از آن است که این بازار تا سال 2020 به رقم 47 میلیارد دلار برسد.
براساس داده‌های منتشر شده توسط موسسه ارزش کسب و کار IBM (IBV) راهکارهای مبتنی بر فناوری شناختی در حال پذیرش توسط صنایع مختلف است. بخش امنیتی هنوز در مراحل اولیه در توسعه سامانه‌های امنیتی شناختی است. تنها 7 درصد از گروه‌ها حرفه‌ای امنیتی مدعی استفاده از فناوری‌های شناختی هستند که براساس نظر 47 درصد از پرسش‌شوندگان، فقدان مهارت و صلاحیت از مهمترین موانع توسعه این فناوری است.
21 درصد معتقداند که سازمان‌های آنها برای استفاده از راهکارهای مبتنی بر فناوری‌های شناختی برنامه داشته که طی 2 تا 3 سال آینده این برنامه‌ها پیاده سازی می‌شوند. این بدان معناست که طی چند سال آتی استفاده از امنیت شناختی افزایش خواهد یافت.
یکی از چالش‌های امنیتی فعلی، خستگی و خواب‌آلودگی ماموران امنیتی است که استفاده از این سامانه‌های شناختی می‌تواند این مشکلات را به حداقل برساند. به اعتقاد متخصصان این حوزه، راهکارهای مبتنی بر فناوری‌های شناختی می‌تواند جرائم سایبری را به شدت کاهش دهد و همچنین افزایش درامد 60 درصدی را برای متخصصان امنیتی به ارمغان بی‌آورد.
40درصد از پاسخ‌دهندگان معتقداند که این فناوری قادر به بهبود شناسایی و تصمیم‌سازی است. 37 درصد از پاسخ‌دهندگان معتقداند که راهکارهایی امنیتی شناختی زمان پاسخ‌دهی به یک واقعه را به شکل قابل توجهی بهبود می‌دهند و 36 درصد نیز معتقد بودند این سامانه‌ها با تفکیک بهتر حوادث بی‌ضرر و واقع خطرناک از هم، اعتماد بیشتری را جلب خواهند کرد.
براساس این نظرسنجی، در حال حاضر بیشترین چالش فناوری‌های امنیتی رایج، کاهش زمان پاسخ دهی (45 درصد) و بهینه‌سازی دقت آژیرها (41 درصد) است. در نهایت باید گفت که فناوری‌های امنیتی شناختی، بی‌نقص نیستند اما در حال حاضر قادر به حل چالش‌های بزرگی هستند.

منبع : http://www.infosecurity-magazine.com/news/ai-machine-learning-to-reach-47/

نظر شما