نانوزیست‌حسگری که روی پوست قرار می‌گیرد

تاریخ : ۱۲ آبان ۱۳۹۵

تعداد بازدید : ۹۱۸

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان نوعی نانوزیست‌حسگر ساخته‌اند که می‌تواند به صورت دائمی برخی ترکیبات نظیر الکل را در عرق بدن شناسایی کند. این فناوری به پلیس کمک می‌کند تا افراد خاطی را به سادگی شناسایی کند. قیمت کم و سهولت کاربرد از مهمترین ویژگی‌های این ابزار است.

محققان بخش مهندسی نانو در موسسه ملی تصویربرداری زیست‌پزشکی موفق به ساخت نانوزیست‌حسگری شده‌اند که می‌توان آن را همانند یک خالکوبی روی دست قرار داد و از آن برای تعیین برخی فاکتورهای بدن استفاده کرد. این نانوزیست حسگر با قرار گرفتن روی پوست بدن می‌تواند جریان الکتریکی به آن اعمال کرده و با این کار سطح الکل را در عرق اندازه‌گیری کند و در نهایت این اطلاعات را به تلفن همراه منتقل کند.
این فناوری می‌تواند برای جلوگیری از برخی جرائم اجتماعی مورد استفاده قرار گیرد که به دلیل سهولت کاربرد به سرعت می‌تواند در هرکجایی استفاده شود. این فناوری نسبت به فناوری‌های رصد الکل در بدن، بهبودهای قابل توجهی داشته است. ادوات اندازه‌گیری الکل از روی تنفس قادر به رصد دائمی سطح الکل نیستند و به سادگی با شستشوی دهان می‌توان در نتیجه کار اشکال وارد کرد. البته ادوات قابل پوشیدن جدیدی نیز برای این کار ساخته شده است که بسیار گرانقیمت بوده و به سادگی نمی‌توان از آنها استفاده کرد. اما این دستگاه جدید انعطاف‌پذیر بوده و به سادگی قابل استفاده است. طول آن یک اینچ بوده در تمام طول روز قابل استفاده و از قیمت پایینی برخوردار است.
این نوآوری قطعا دارای بازار خوبی خواهد شد. براساس اطلاعات سازمان MADD آمریکا روزانه بیش از 300 هزار نفر در این کشور پس از صرف نوشیدنی‌های الکلی رانندگی می‌کنند که تنها یک سوم از آنها به دام پلیس می‌افتند. وجود این حسگرها به پلیس برای مقابله با این جرائم کمک شایانی می‌کند.

منبع : http://www.salon.com/2016/10/18/ink-and-drink-new-nano-tech-tattoos-can-tell-you-when-youre-too-drunk-to-drive/

نظر شما