چرا بازار «زیست‌تراشه‌ها» تا سال ۲۰۲۰رشد قابل ملاحظه‌ای خواهد داشت؟

تاریخ : ۰۹ آبان ۱۳۹۵

تعداد بازدید : ۹۹۵

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

بازار زیست‌تراشه‌ها تا سال 2020 رشد قابل توجهی خواهد داشت. افزایش سرمایه‌گذاری بخش دولتی، هجوم شرکت‌های دارویی به این حوزه برای سرمایه‌گذاری، افزایش دامنه کاربرد زیست‌تراشه‌ها از جمله عواملی است که می‌تواند بازار این حوزه را افزایش دهد.

زیست‌میکروسامانه‌ها به سیستم‌هایی گفته می‌شود که ابعاد بسیار کوچکی داشته و معمولا با ادوات دیگر جفت شده تا واکنش‌های شیمیایی و زیستی را برای مقاصد درمانی، تحقیق و توسعه رصد کنند. از مزیت‌های این سامانه‌ها می‌توان به هزینه پایین، سرعت بالا و پیچیدگی ساختار آنها اشاره کرد.
زیست‌تراشه‌ها نمونه‌ای از میکروسامانه‌های زیستی هستند که معمولا روی یک سطح صلب قرار می‌گیرند. این تراشه‌ها امکان انجام صدها هزار واکنش زیست‌شیمیایی پیچیده را در یک زمان فراهم می‌کنند. برای مثال می‌توان در چند ثانیه رمزگشایی از ژن‌ها را انجام داد. زیست‌تراشه‌ها در زیست‌فناوری، ژنومیک و پروتئومیک استفاده می‌شوند و از انها می‌توان برای ساخت زیست‌حسگرها استفاده کرد. این سامانه‌ها امکان توالی‌سنجی ژن‌ها و شناسایی آلودگی‌های محیطی را نیز دارند. انواع مختلفی از این زیست‌تراشه‌ها نظیر تراشه‌های DNA، آزمایشگاه روی تراشه و تراشه‌های پروتئینی وجود دارند. کاربرد اصلی این زیست‌تراشه‌ها در حوزه تشخیص طبی است.
اخیرا گزارشی منتشر شده که نشان می‌دهد بازار این زیست‌تراشه‌ها تا سال 2020 رشد قابل توجهی پیدا می‌کند. در این میان آمریکای شمالی بازار اصلی این زیست‌تراشه‌ها بوده که دلیل این امر، پیر شدن جمعیت این قاره و نیاز فنی به این تراشه‌ها است. اروپا و بعد آسیا از جمله بازارهای رو به رشد این حوزه بوده که طی 5 سال آینده نرخ رشد بالایی خواهند داشت. چین و هند سریع‌ترین نرخ رشد را در بازار زیست تراشه‌ها دارند. یکی از عوامل رشد سریع این بازار، سرمایه‌گذاری در بخش تحقیق و توسعه، افزایش بودجه‌های دولتی و افزایش تعداد بیماران است.
افزایش نرخ سرطان، نیاز به زیست‌تراشه‌ها را افزایش داده است. رشد بخش پزشکی شخصی، رهاسازی دارو و تحقیقات علوم زنده موجب تسریع رشد تجهیزات تشخیصی شده و سرمایه‌گذاری بخش دولتی را نیز افزایش داده است. آگاهی در بخش سلامت نیز از دیگر عوامل رشد بازار جهانی زیست‌تراشه است.
با این حال به دلیل قیمت بالا و وجود فناوری‌های جایگزین هنوز پذیرش این فناوری به خوبی انجام نشده است. سرمایه‌گذاری‌های شرکت‌های دارویی می‌تواند به رشد این فناوری دامن زند و دامنه کاربرد این فناوری را با ایجاد فرصت‌های جدید، افزایش دهد.

منبع : http://www.openpr.com/news/377770/Biochips-Market-to-Record-an-Impressive-Growth-Rate-During-the-Forecast-2020.html

نظر شما