سرمایه‌گذاری ۶۰ میلیون دلاری دارپـــا روی «رابط مغز و کامپیوتر»

تاریخ : ۱۱ مهر ۱۳۹۵

تعداد بازدید : ۱۵۰۸

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

دارپا برای ساخت تراشه‌ای که قرار است رابط مغز و کامپیوتر باشد، 60 میلیون دلار در مدت 4 سال سرمایه‌گذاری کرده است. این تراشه قرار است برای بازیابی توانایی در افرادی که دچار مشکل جسمانی شده‌اند مورد استفاده قرار گیرد.

دارپا سازمانی است که به دنبال فناوری‌های نوظهور بوده تا با کمک آن اهداف دولت آمریکا تامین شود. یکی از جدیدترین حوزه‌هایی که دارپا نسبت به آن علاقه‌مند شده است، رابط مغز و ماشین است. این سازمان به دنبال ساخت رابط قابل کاشتی در مغز است که بتوان از آن به عنوان رابط میان مغز انسان و کامپیوتر استفاده کرد.
دارپا قصد دارد تا یک تراشه بسیار کوچک در حد یک سانتیمتر مربع تولید کند تا با استفاده از آن بتواند مغز را کنترل کند. این تراشه قادر است پلی میان کامپیوتر و مغز انسان باشد و به واسطه آن می‌توان اطلاعات را میان کامپیوتر و مغز جابه‌جا کرد. این سازمان برای رسیدن به این تراشه، مبلغ 60 میلیون دلار را در مدت چهار سال هزینه کرده است.
این سازمان قصد دارد تا در صورت رسیدن به نتیجه مثبت، این فناوری را در اختیار برخی از صنایع نیز قرار دهد.
یکی از اهداف دارپا از این پروژه کمک به افرادی است که دچار آسیب و مشکلات فیزیکی شده‌اند. این فناوری به آنها کمک می‌کند تا توانایی خود را در حرکت بدن، باز یابند.
در حال حاضر برای معلولانی که دچار ناتوانی جسمی هستند از یک نوع پروتز قابل کاشت استفاده می‌شود که محصول کاملی نبوده و از محدودیت‌هایی برخوردار است. این پروتز تنها به چند صد نرون دسترسی داشته و از آنها اطلاعات دریافت می‌کند این در حالی است که رابط بین مغز و ماشین که دارپا به دنبال آن است قادر به ایجاد ارتباط با میلیون‌ها نرون منفرد در یک زمان است. این تراشه همانند یک مبدل عمل می‌کند تا زبان الکتروشیمیایی را به زبان صفر و یک در کامپیوتر تبدیل کند.
برای ساخت این تراشه، محققان باید اطلاعات لازم درباره نرون‌ها و ارتباط میان آنها داشته باشند به طوری که نیاز به یک نقشه جامع از مغز ست.

منبع : http://www.extremetech.com/extreme/221994-darpa-devotes-60m-to-making-an-implantable-wideband-brain-computer-interface

نظر شما