آینده فناوری «رابط میان مغز و کامپیوتر»

تاریخ : ۱۸ مهر ۱۳۹۵

تعداد بازدید : ۱۴۱۸

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

فناوری رابط مغز و کامپیوتر در حال توسعه بوده که اولین هدف آن کمک به افراد ناتوان است. البته بسیاری از تحقیقات انجام شده هنوز به مرحله تجاری‌سازی نرسیده و لازم است بهبودهای زیادی روی دستاوردهای بدست آمده انجام شود. به نظر می‌رسد به زودی این فناوری وارد زندگی مردم شود در بخش‌های غیردرمانی نظیر سرگرمی نیز مورد استفاده قرار گیرد.

افراد زیادی هستند که به دلیل نقص عضو قادر به حرکت نیستند، اولین جرقه‌ها برای حل مشکل این بیماران در قرن هجدهم زده شد که رابطه میان فعالیت‌‌ نرون‌ها و الکتریسیته کشف شد. از آن زمان محققان به دنبال ساخت ابزاری واسطه میان نرون‌ها و ادوات خارجی بوده‌اند.
چندی پیش محققان رابطی موسوم به BrainGate ساختند که حاوی میکروالکترودهایی بود که در مغز قرار می‌گرفت و کنترل بازوهای متحرک را به عهده می‌گرفت. یکی از مهمترین عوامل در این سامانه‌ها، نوع فیدبک‌گیری از نتایج است به طوری که فرد باید آموزش ببیند تا از این سیستم مصنوعی به شکل بهتری استفاده کند که این کار با بهبود کنترل روی اجزاء آن انجام می‌شود.
محققان طی سال‌های اخیر ابزاری برای شنیدن در افراد ناشنوا ساخته‌اند که می‌تواند سیگنال‌های صوتی را جمع آوری کرده و به فرد انتقال دهد. از همین راهبرد برای افراد نابینا استفاده شد به طوری که یک دستگاه اطلاعات را از دوبین دریافت کرده و نرون‌های شبکیه چشم را تحریک می‌کرد. نقطه کلیدی در تمام این پروژه‌ها، رابط میان مغز و کامپیوتر بود.
در آینده نزدیک با توسعه این فناوری افراد نابینا و ناشنوا و حتی کسانی که دچار نقص عضو جدی هستند قادر به بازیابی توان اولیه خود خواهند بود.
در حال حاضر اولین مشکل این رابطه‌ها، ابعاد و اندازه آنها است. میکروالکترودها برای رصد سیگنال‌های نرون‌های منفرد مناسب نیستند. برای مثال در BrainGate صد میکروالکترود به صورت آرایه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد که از قدرت تفکیک پایینی برخوردار است.
دومین چالش بزرگ، زیست‌سازگار کردن این رابط‌ها است که در این مسیر می‌توان از فناوری‌نانو کمک کرد. نانوالکترونیک می‌تواند امکان رصد فعالیت‌های نرون‌های منفرد را فراهم کند. در یکی از پژوهش‌‌ها، محققان از نانولوله‌های کربنی برای رصد فعالیت‌های نرون‌های منفرد استفاده کردند. البته این نتایج نه در بدن موجودات زنده بلکه در محیط آزمایشگاهی بدست آمده است. استفاده از این روش در محیط‌های سه بعدی کاری چالش برانگیز است. استفاده از داربست‌های سه بعدی یکی از راهکارهای پیشنهادی است.
توسعه‌های انجام شده در این حوزه می‌تواند فناوری رابط مغز و کامپیوتر را وارد زندگی انسان‌ها کند. همچنین با تسهیل استفاده از این فناوری، امکان استفاده‌های غیرپزشکی از آن نیز بوجود خواهد آمد. افراد می‌توانند بدون نیاز به ابزار، بازی‌های کامپیوتری را کنترل کنند.

منبع : https://cosmosmagazine.com/technology/the-future-of-brain-and-machine-is-intertwined-and-it-s-already-here

نظر شما