ترکیب نانوذرات و آنتی بیوتیک به کمک دندان ها می آید

تاریخ : ۲۹ شهریور ۱۳۹۵

تعداد بازدید : ۲۸۱۳

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پرکردن کانال های دندان روش های مختلفی دارد که هر یک با مزایای و معایبی روبرو هستند. اما آفت عمومی پر کردن دندان، عفونت های بعدی آن است که برای حل آن محققان اقدام به ترکیب نانوذرات و آنتی بیوتیک کرده اند.

ترمیم دندان همیشه به مصائبی روبرو بوده است. یکی از این چالش‌ها انتخاب ماده‌ای مناسب برای پرکردن دندان است. طلا، نقره و سرامیک از جمله پرکاربردترین مواد مورد استفاده در دندانپزشکی است که می‌توان با استفاده از آنها دندان‌ها را ترمیم کرد. محققان اخیرا محققان مقاله‌ای در ACS منتشر کردند که در آن نشان دادند می‌توان با ترکیب آنتی بیوتیک و نانوذرات، ریشه دندان را درمان کرد. این نانوذرات الماس می‌تواند مانع از عفونت‌های آتی در دندان شود.
میلیون‌ها نفر در سراسر جهان دچار مشکل کانال‌های دندانی هستند، کانال‌های دندانی به بخش نرم میانی دندان گفته می‌شود که در حال حاضر موادی برای ترمیم این کانال‌ها در بازار وجود دارد. در برخی موارد دندان بیمار بعد از ترمیم دوباره دچار عفونت می‌شود که برای مقابل با این مشکل، محققان به دنبال مواد پرکننده‌ای هستند که حاوی نانوذرات الماس باشد. این نانوذرات به گونه‌ای مهندسی شده‌اند که آنتی‌باکتریال بوده و در برابر عفونت مقاوم هستند. این گروه تحقیقاتی به دنبال ساخت مواد پرکننده تجاری با این نانوذرات الماس هستند.
محققان این پروژه اقدام به ترکیب نانوذرات الماس، آموکسی‌سیلین و مواد پرکننده فعلی کردند تا در نهایت ماده‌ای جدید تولید کنند. نتایج آزمون‌های اولیه نشان می‌دهد که این ماده جدید بسیار قوی‌تر از پرکننده‌های قبلی بوده و برای از بین بردن برخی باکتری‌های رایج در عفونت‌های دندانی مناسب‌تر است. این گروه تحقیقاتی در حال مطالعه بیشتر روی این ماده هستند تا ببینند که آیا این ماده می‌تواند وارد مراحل آزمون بالینی شود.

منبع : http://www.nanotech-now.com/news.cgi?story_id=52448

نظر شما