نانوذرات زیستی که قادر به حمل داروی ضدایدز هستند

تاریخ : ۱۱ مهر ۱۳۹۵

تعداد بازدید : ۲۷۳۷

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان با استفاده از نوعی نانوذرات سلولزی، موفق به ساخت ابزاری برای رهایش داروی ضدایدز شدند. این نانوذرات می توانند ترکیبی که مانع از آلودگی ویروس HIV می‌شود را به داخل سلول‌های بدن می‌برد.

اخیرا مقاله‌ای در نشست ASM Microbe 2016 ارائه شده که در آن محققان نشان دادند نانوذرات فتالات استات سلولز می‌تواند نقش مهمی در از بین‌ بردن میکروب‌های در داخل بدن داشته باشد. این نانوذرات می‌توانند به عنوان دارو با روش PrEP مورد استفاده قرار گیرد. PrEP روشی است که با آن افراد در معرض خطر ابتلا به آلودگی ویروس HIV را محافظت می‌کنند.
آناماریا شیباتا از محققان دانشگاه سریگتون می‌گوید: «لازم است تحقیقات بیشتری برای یافتن روش‌های ارزان‌تر و موثرتر در PrPE انجام شود. این نانوذرات می‌توانند یک گزینه برای این کار باشند.»
این گروه تحقیقاتی از نوعی از هموژنایزر برای وارد کردن ذرات روغن در آب استفاده کردند تا در نهایت نانوذرات فتالات استات سلولز را تولید کنند. برای استفاده از این فناوری در مقابله با ویروس HIV محققان داروی دولوتگراویر را درون این نانوذرات قرار دادند.
برای این کار آنها از نوعی سورفتاکتانت به نام پلورینیک F127 استفاده کردند و در نهایت فاز آلی به آبی را با نسبت یک به یک ایجاد کردند. در قدم بعد سلول‌های TZM-blرا با نانوذرات فتالات استات سلولز ترکیب کردند. این سلول ها بعد در معرض ویروس HIV قرار گرفت تا میزان اثرات آن ارزیابی شود. بعد از 48 ساعت میزان لومینسانس آن مورد بررسی قرار گرفت.
نتایج آزمایش های انجام شده نشان می‌دهد که رهاسازی دولوتگراویر به درون سلول‌ها با استفاده از این نانوذرات انجام شده است. سلول‌ها با استفاده از کروماتوگرافی مایع با عملکرد بالا مورد بررسی قرار گرفتند و رهایش را به درون سلول ها تایید کردند.
محققان به بررسی اثرات سمی این نانوذرات روی سلول‌ها پرداخته و دریافتند که مشکلی از سوی این نانوذرات سلول‌ها را تهدید نمی‌کند
بنابراین پژوهشگران این فرمولاسیون را برای ایجاد مقاومت در برابر عفونت HIV مناسب می‌دانند. آنها یکی از مزایای این روش را نفوذپذیری دارو و بهبود فعالیت شیمیایی آن می‌دانند که امکان رهایش دولوتگراویر را در طول زمان میسر می‌کند.

منبع : http://www.healio.com/infectious-disease/hiv-aids/news/online/%7B33b2ab3b-94f3-4129-8a26-0fb59d7531c9%7D/nanoparticles-containing-dolutegravir-demonstrate-efficacy-for-prep-delivery

نظر شما