کاشت استخوان روی داربست‌هایی از جنس گرافن

تاریخ : ۰۶ مهر ۱۳۹۵

تعداد بازدید : ۹۰۴

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پژوهشگران یک تیم تحقیقات بین المللی با استفاده از روش جدیدی موفق به تولید ساختارهای سه بعدی از جنس گرافن شدند که می‌تواند برای کاشت استخوان مورد استفاده قرار گیرد.

تحقیقات اخیرا محققان دانشگاه رایس نشان می دهد که قطعات و تکه‌های گرافن را می‌توان به هم متصل کرد و در نهایت ماده‌ای مناسب برای ایمپلنت استخوان تشکیل داد.
پولیکل آیاجان و همکارانش با کمک یک تیم تحقیقاتی از برزیل و هند موفق به تف‌جوشی پلاسمایی ورق‌های اکسیدگرافن شدند و در نهایت ساختار متخلخل جامدی ایجاد کردند که دارای استحکام مکانیکی بالایی بوده و کاملا زیست‌سازگار است.
نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای در نشریه Advanced Materials منتشر شده است.
این گروه تحقیقاتی معتقد است که این روش می‌تواند منجر به تولید اشکال پیچیده شود در حالی که کار با آن بسیار ساده‌تر از فلزاتی نظیر تیتانیوم است.
سخار تیواری از محققان این پروژه می‌گوید: « ما به استفاده از گرافن در ایمپلنت‌های استخوانی اندیشیدیم، چرا که گرافن ماده‌ای با پتانسیل بالا بوده و زیست‌سازگار نیز هست. یکی از بزرگترین مزیت‌های این ماده آن است که استحکام بالایی داشته، متخلخل و زیست‌سازگار است.»
تف‌جوشی پلاسما معمولا برای تولید قطعات پیچیده نظیر سرامیک مورد استفاده قرار می‌گیرد. تیواری می‌گوید: «این روش از یک جریان پالسی بالا برای گداختن ورق‌ها استفاده می‌کند. شما به یک ولتاژ بالا نیاز دارید و دیگر به فشار و دمای بالا نیازی نیست.»
این گروه با این روش موفق به ساختن ماده‌ متخلخلی شدند که دارای 50 درصد تخلخل است به طوری دانسیته آن نصف گرافیت و یک چهارم تیتانیوم است با این حال استحکامی در حدود 40 مگاپاسکال دارد که برای ایمپلنت استخوان کافی است.
این گروه تحقیقاتی دانسیته این ماده را با استفاده از ولتاژ کنترل کردند. این روش در دمای اتاق انجام می‌شود ساختارهایی با دانسیته مختلف از گرافن ایجاد می‌شود. نمونه‌های تولید شده با این روش تحت آزمایش فشار قرار گرفتند که این کار با استفاده از میکروسکوپ الکترونی روبشی انجام شد. نتایج نشان داد که نمونه حاولی 2 تا 5 لایه می‌تواند تا 70 میکرونیوتن را تحمل کند.

منبع : https://www.sciencedaily.com/releases/2016/09/160902142150.htm

نظر شما