۹۰۰ میلیون دلار حمایت مالی برای توسعه فناوری‌های کوانتومی در ۱۳ دانشگاه

تاریخ : ۰۳ مهر ۱۳۹۵

تعداد بازدید : ۱۴۸۴

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

دولت کانادا در راستای حمایت از فناوری‌های کوانتومی، قصد دارد 900 میلیون دلار حمایت مالی میان 13 دانشگاه مختلف توزیع کند. در این میان 76 میلیون دلار به دانشگاه واترلو اعطا‌ شد.

دانشگاه واترلو موفق به دریافت مبلغ 76 میلیون دلار حمایت مالی فدرال شده است تا با استفاده از آن در حوزه فناوری‌های کوانتومی تحقیقات نوآورانه داشته باشد. خبر این حمایت مالی توسط مرکز فناوری نانو کوانتومی این دانشگاه منتشر شد. این حمایت مالی بخشی از 900 میلیون دلاری است که قرار است کشور کانادا روی 13 دانشگاه مختلف سرمایه‌گذاری کند.
این حمایت مالی از سوی مرکز عالی تحقیقات کانادا تامین اعتبار شده است که در فاز اول، 350 میلیون دلار برای 5 پروژه مختلف اختصاص داده شده است. این حمایت مالی قرار است از موسسه‌هایی انجام شود که در سطح جهانی به تحقیق و توسعه می‌پردازند. فاز دوم این حمایت مالی قرار است در سال 2021 انجام شود.
این حمایت مالی 75 میلیون دلاری قرار است روی فناوری‌های کوانتومی تغییر‌کننده هزینه شود، پروژه‌ای که قرار است توسعه نسل جدیدی از فناوری‌های کوانتومی را ارائه دهد. سه حوزه اصلی در این مسیر یعنی توسعه پردازشگرهای کوانتومی، حسگرهای کوانتومی و مخابرات کوانتومی دوردست مورد نظر محققان این برنامه است.
این پیشگامی تلاش دارد تا محققان را با کاربردهای صنعتی ارتباط دهد و این فناوری را در حوزه‌های پزشکی، حسگری، مواد جدید و محیط زیست مورد استفاده قرار دهد.
دیوید کوری از مرکز تحقیقات عالی پردازش اطلاعات کوانتومی دانشگاه واترلو می‌گوید: « ادوات کوانتومی دارای پتانسیل بالایی در تغییر جهان هستند. ما می‌بینیم که این اتفاق در شرف وقوع است.»
مایک لازاریدس که از بنیان‌گذاران شرکت بلک بری است این حمایت مالی را تایید و تشویق نموده است. او معتقد است که کشورهایی که خیلی سریع و به صورت راهبردی روی چنین حوزه‌هایی سرمایه‌گذاری می‌کنند نتایج آن را در صنایع خود خواهند دید.
این حمایت مالی می‌تواند دانشگاه واترلو را یاری کند تا گامی مهم به سوی ایجاد یکی از مراکز تحقیقاتی مهم در حوزه کوانتوم باشد.
البته در این برنامه، چند دانشگاه دیگر با دانشگاه واترلو همکاری خواهند داشت.
بیشترین حمایت مالی از دانشگاه دالهویزی انجام شد که مبلغ 94 میلیون دلار به آن اختصاص داده شد.

منبع : http://www.therecord.com/news-story/6841984-uw-getting-76m-for-quantum-computing-research/

نظر شما