نانوداربستی که می‌تواند میزبان سلول‌های بنیادی باشد

تاریخ : ۰۱ مهر ۱۳۹۵

تعداد بازدید : ۲۱۸۴

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان فنلاندی موفق به ارائه نانوداربست‌هایی شدند که از آنها می‌توان برای رشد سلول‌های بنیادی و مطالعه سلول‌های سرطانی استفاده کرد.

یک کشف جدید در حوزه زیست‌مواد می‌تواند مرزهای تازه‌ای در حوزه سلول‌های بنیادی و سرطان ایجاد کند. از این فناوری می‌توان در دستکاری سلول‌ها نیز استفاده کرد.
محققان نانوداربست‌هایی ساختند که می‌توان سلول‌های بنیادی را روی آن رشد داد. مزیت این نانوداربست نسبت به فناوری‌های مشابه در این است که امکان کنترل رشد سلول‌ها در آن وجود دارد که این موضوع با استفاده از نانوالیاف‌های سرامیکی خودآرا و تراز شده انجام می‌شود.
مایکل گازیک از دانشگاه آلتو می‌گوید: « این شبکه نانومقیاس هیبریدی به ما اجازه می‌دهد تا ترکیبی از تحریک سلول‌های بنیادی و جهت‌دهی به آنها را انجام دهیم.»
این داربست می‌تواند سلول‌های بنیادی را به صورت از پیش تعیین شده در مسیر مورد نظر رشد دهد. این جهت دهی انتخابی در سیتوکیانزهای التهابی می‌تواند ابزار جدیدی برای درک سیستم ایمنی بدن انسان باشد و از آن برای درمان بیماری‌های مختلف استفاده کرد. این دابست موجب یک خودسازمان‌دهی از سوی سلول‌ها شده بدون این که اثرات جانبی از فاکتورهای جانبی روی آن موثر باشد.
این داربست‌های جدید به محققان کمک می‌کند تا سرنوشت سلول‌های بنیادی را کنترل کنند و در نهایت آکسون‌های جدیدی تشکیل شوند. این موضوع اهمیت بالایی دارد برای مثال در درمان بیماری آلزایمر می‌توان از آن استفاده کرد. از این یافته علمی می‌توان برای ارائه مدل‌‌های جدید برای درک بهتر تومور سرطانی استفاده کرد و از آنها به منظور یافتن روش‌های درمان سرطان استفاده نمود.
نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای با عنوان ‌ Graphene-augmented nanofiber scaffolds demonstrate new features in cells behaviour در نشریه Scientific Reports منتشر شده است.

منبع : https://www.sciencedaily.com/releases/2016/08/160823111957.htm

نظر شما