ترکیب نانوذرات و آنتی بادی برای شناسایی انگل

تاریخ : ۳۱ شهریور ۱۳۹۵

تعداد بازدید : ۳۳۸۸

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پژوهشگران روشی ارائه کردند که در آن با ترکیب نانوذرات و آنتی بادی می‌توان انگل مالاریا را شناسایی کرد. این ساختار درون یک کیت تشخیص طبی قرار داده شده است.

مالاریا یکی از بیماری‌های کشنده در جهان است که سالانه جان بسیاری را می‌گیرد. اخیرا محققان دانشگاه تگزاس به رهبری چان هوی موفق به ارائه نانوذراتی شدند که می‌تواند مالاریا را به سرعت شناسایی کند.
این گروه با استفاده از نانوذرات کیت تشخیص طبی ساختند که به راحتی قادر به شناسایی بیماری است. این دستاورد محققان نقش کلیدی در ارائه روش‌های ارزان و دقیق برای شناسایی مالاریا است. هو می‌گوید که این کیت با استفاده از بزاق دهان می‌توان فرآیند شناسایی را انجام دهد. در این کیت از ژنراتورهای مغناطیسی استفاده شده است. این گروه تحقیقاتی روی استفاده از نانوذرات برای به دام اندازی زیست‌مواد تحقیق می‌کنند. کیم، دانشجوی پسادکتری هو، پیش از این روی استفاده از نانوذرات در جمع اوری اطلاعات، رهاسازی مواد شیمیایی و مدیریت آب در تولید نفت کار کار کرده است. کیم معتقد است که نانوذراتی که قابلیت استفاده در حوزه‌های مختلف را دارا هستند می‌توانند در پزشکی نیز استفاده شوند. این نانوذرات دارای مساحت سطحی بالایی بوده و بسیار فعال هستند. بنابراین قابلیت استفاده در بخش نفت، الکترونیک و پزشکی را دارا هستند. هو می‌گوید: « روش‌های فعلی مبتنی بر نمونه خون بیمار هستند و از آنجایی که بسیاری از مردم در محیط‌های آلوده زندگی می‌کنند احتمال بروز خطا در فرآیند وجود دارد.»
به همین دلیل محققان از بزاق برای این کار استفاده کردند. این گروه تحقیقاتی از سه نوع نانوذرات برای ساخت این کیت تشخیصی استفاده کردند که برای سه کار مورد استفاده قرار می‌گیرد: وارد آوردن فشار از طریق مغناطیس، گرم کردن و حسگری از راه دور. این نانوذرات با استفاده از انتی‌بادی مالاریا پوشش داده شده است. در صورت وجود زیست مولکول‌های مربوط به مالاریا، نانوذرات آنها را جذب می‌کنند. سپس محققان با استفاده از روش هایپرترمیا اقدام به گرم کردن نمونه می‌کنند. با این کار، آنتی‌ژن‌ها رشد کرده و در قدم بعد با استفاده از مغناطیس قابل شناسایی می‌شوند. با استفاده از یک ژنراتور، میدان مغناطیسی تولید شده که از آن برای تشخیص بیماری استفاده می‌شود. میدان مغناطیسی موجب خارج شدن ذرات آنتی‌ژن از درون بزاق می‌شود.
این گروه نشان دادند که اگر مالاریا وجود نداشته باشد، نانوذرات به هم نمی‌چسبند و با مغناطیس از بزاق خارج می‌شوند.

منبع : http://www.dailytexanonline.com/2016/06/13/nanoparticles-may-be-key-to-making-malaria-diagnosis-more-accurate-cheaper

نظر شما