پروتئین‌های مهندسی شده برای ساخت واکسن ضدایدز

تاریخ : ۲۸ شهریور, ۱۳۹۵

تعداد بازدید : ۷۷۸

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پژوهشگران دانشگاه واشینگتون موفق به طراحی پروتئین‌های مهندسی شده‌ای شدند که می‌توان از آن برای ساخت واکسن ضدایدز استفاده کرد.

یکی از راهبردهای مقابله با ویروس ایدز، خنثی کردن آنتی‌بادی‌های ویژه این ویروس یعنی bnAbs است که به طرق مختلف از ویروس HIV محافظت می کنند. محققان اقدام به جداسازی آنتی‌بادی bnAbs از ویروس ایدز کردند اما این آنتی‌بادی بسیار غیرمعمول بوده و به سرعت دچار جهش می‌شود.
اخیرا مقاله‌ای با عنوان Minimally Mutated HIV-1 Broadly Neutralizing Antibodies to Guide Reductionist Vaccine Design در نشریه PLOS Pathogens منتشر شده که در آن محققان راهبردی برای تشخیص bnAbs ارائه کردند. از این روش ممکن است بتوان برای تولید واکسن ضدایدز استفاده کرد. در این پروژه محققان دو پروتئین مهندسی شده ارائه کردند که برای ساخت واکسن ضدایدز مناسب است.
آنتی‌بادی‌های ویروس ایدز معمولا در اثر جهش‌های مختلف ایجاد می‌شوند بنابراین به سختی می‌توان ماده ضد آنها را به صورت واکسن تولید کرد. محققان برای تسهیل فرآیند شناخت این آنتی‌بادی‌ها، چنین فرض کردند که تمام ویژگی‌های موجود روی این آنتی‌بادی برای عفونی سازی ضروری نباشد. برای بررسی ساختار این آنتی‌بادی محققان یک مدل محاسباتی موسوم به AFF ارائه کردند که می‌تواند کدهای DNA مربوط به این آنتی‌بادی را شناسایی کند.
با مقایسه نتیجه بررسی کدهای DNA مربوط به این آنتی‌بادی، مشخص شد که تفاوت فاحشی میان آنتی‌بادی bnAbs و آنتی‌بادی‌های نرمال انسان وجود دارد. بنابراین شناسایی آن توسط سیستم ایمنی بدن بسیار دشوار است.
این گروه تحقیقاتی نشان دادند که میان VRC01 و آنتی‌بادی های نرمال بدن، مشترکات بسیار کمی وجود دارد. این ماده دارای ویژگی‌های ساختاری است که شبیه به آنتی‌بادی‌های بدن نبوده با این حال قابلیت اتصال و خنثی‌سازی ویروس HIV را داراست. محققان اقدام به ساده‌سازی VRC01 کردند تا در نهایت گزینه‌های مناسبی برای از بین بردن ویروس HIV ارائه دهند. از میان گزینه‌های بدست امده، محققان دو نسخه را به عنوان گزینه‌های اصلی انتخاب کردند که دارای پتانسیل بالایی برای مقابله با ویروس HIV است.
در نهایت محققان بعد از ارائه این دو پروتئین مهندسی شده، اعلام کردند که یک گام به ساخت واکسن ضدویروس ایدز نزدیک شدند، هر چند هنوز نیاز به تحقیقات بیشتر در این زمینه وجود دارد.

منبع : http://medicalxpress.com/news/2016-08-broadly-neutralizing-hiv-antibodies-vaccine.html

نظر شما
نظرسنجی

J