آیا کامپیوترهای کوانتومی آینده محاسبات با عملکرد بالا هستند؟

تاریخ : ۲۱ شهریور ۱۳۹۵

تعداد بازدید : ۱۴۷۵

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

اگر فکر می‌کنید محاسبات کوانتومی چیزی شبیه داستان‌های علمی تخیلی است، در این زمینه تنها نیستید. در حال حاضر کامپیوترهای کوانتومی بیشتر در سطح تئوری و آزمایش‌های اولیه هستند، اما شاید بتوانند پاسخ برخی از سوالاتی را که کامپیوترهای امرزوی قادر به حل آنها نیستند، بدهند.

از ابتدای امسال آی‌بی‌ام یک کامپیوتر کوانتومی کوچک را در فضای ابری در اختیار همگان قرار داده است. به خاطر داشته باشید کامپیوترهای کوانتومی عمومی که می‌توانند برای حل هر مساله‌ای مورد آزمایش قرار گیرند، هنوز در مرحله تئوری یا آزمایشی هستند. با این حال، پروژه‌های آی‌بی‌ام که اولین «افزایش سرعت کوانتومی نسبت به کامپیوترهای معمولی» به شمار می‌روند، می‌توانند در 5 سال آینده ظهور پیدا کنند.
با وجودی که هنوز در مرحله استفاده عملی از کامپیوترهای کوانتومی نیستیم، برخی از کاربردهای این کامپیوترها ممکن است به زودی عملی شوند.
رمزنگاری: این مهم‌ترین کاربردی است که شرکت‌ها باید از آن آگاه باشند. هر نوع سامانه ایمنی که بر عدم توانایی کامپیوترها در اجرای الگوریتم‌های شکستن کد در یک بازه زمانی معقول مبتنی باشد، در مواجهه با ابزاری با ویژگی‌های کوانتومی بی‌فایده خواهد بود. اثرات کوانتومی همچنین می‌توانند در ایجاد رمزنگاری‌های جدید و ایمن‌تر مورد استفاده قرار بگیرند.
تحقیقات پزشکی: ریاضی پیچیده مورد استفاده در پیچ‌خوردن پروتئین‌ها یا هر تحقیقات پزشکی پیشرفته دیگر، وظیفه ایده‌آلی برای یک کامپیوتر کوانتومی به شمار می‌رود.
تحقیقات عظیم: داده‌های بزرگ در حال بزرگ‌تر شدن هستند و الگوریتم‌های کوانتومی شاید در نهایت بتوانند در جستجوی ارتباط میان مقادیر انبوهی از داده‌ها موثر عمل نمایند.
گروهی از محققان که روی دانش کوانتومی کار می‌کنند، اخیرا به سوالاتی درباره این حوزه جدید پاسخ داده‌اند و یکی از معمول‌ترین سوال‌ها این بود: چه زمانی کامپیوترهای کوانتومی مصرف خانگی پیدا خواهند کرد؟ واقعیت این است که این اتفاق شاید هرگز نیافتد.
پاسخ یکی از محققان این بود: «فکر نمی‌کنم این کامپیوترها کاربرد عمومی پیدا کنند. وظایف اصلی این کامپیوترها استفاده از آنها در کاربردهای علمی همچون شبیه‌سازی‌های شیمی و چیزهای کوچک دیگری خواهد بود که هضم آنها برای کامپیوترهای فعلی امکان‌پذیر نیست. اما همین حرف را درباره کامپیوترهای معمولی گفتند و ببینید چه شد. همگی اینها به یافتن کاربردی خانگی برای کامپیوترهای کوانتومی بستگی دارد. زمانی که این کاربرد پیدا شود، کسی راهی برای فروش یکی از آنها به شما پیدا خواهد کرد».

منبع : https://upside.tdwi.org/articles/2016/08/12/is-quantum-the-future-of-high-performance-analytics.aspx

نظر شما