جهان در آستانه جایگزین فناوری شناختی است

تاریخ : ۲۱ شهریور ۱۳۹۵

تعداد بازدید : ۳۶۵۴

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

در آینده‌ای نزدیک محاسبات شناختی طلایه‌دار موج جدیدی از تغییرات بوده و به سازمان‌ها این قدرت را خواهد داد که از حجم انبوهی از داده‌ها برای ایجاد بینش‌های جدید و اتخاذ تصمیم‌های دقیق‌تر بهره ببرند.

12 تا 18 ماه آینده زمان آغاز جایگزینی کامپیوترهای قابل برنامه‌ریزی که از دهه 40 میلادی مورد استفاده قرار داشته‌اند، با سامانه‌های شناختی خواهد بود. این سامانه‌ها از تشخیص زبان طبیعی و یادگیری ماشین برای کشف بینش‌های جدید از انبوهی از داده‌های بی‌ساختار و با سرعتی بی‌سابقه بهره خواهند برد.
به عنوان مثال اخیراً بانک ملی استرالیا یک سامانه شناختی جدید را مورد بهره‌برداری قرار داده است که به کارمندان در تشخیص سریع‌تر و شخصی‌تر نیاز مشتریان کمک می‌کند. بانک‌ها سرمایه‌گذاری زیادی روی سامانه‌های شناختی برای تحلیل و بررسی تقلب و کلاه‌برداری، تشخیص و پیشگیری اتوماتیک تهدیدها و ارائه مشاوره‌های مالی هوشمندانه‌تر انجام داده‌اند.
بنابر گفته International Data Corporation (IDC)، تا سال 2019 بانک‌ها 20 درصد از 5/41 میلیارد دلار بودجه جهانی سامانه‌های شناختی را به خود اختصاص خواهند داد. شاید اثر اولیه و انقلابی محاسبات شناختی در حوزه بانکداری ظهور یابد، اما به سرعت به حوزه‌های دیگر سرایت خواهد کرد.
بنابر گفته راد برایان، شریک اصلی گروه مشاوره شناختی پروژه Solution 49 متعلق به شرکت خدمات مالی KPMG، با نفوذ سامانه‌های شناختی در روش‌های کسب و کاری، تحولات عمده‌ای از طریق استدلال استقرایی و استنتاجی روی خواهند داد.
خود شرکت KPMG یکی از موارد این تحولات است. کن راید، مدیر نوآوری این شرکت ابتدا فناوری شناختی را به عنوان روشی برای ارائه سریع‌تر و ارزان‌تر خدمات می‌دانست. او می‌گوید: «حال به این فناوری به عنوان یک فرصت انقلابی فکر می‌کنم».
این شرکت روی یک راه‌حل شناختی برای کمک به مشتریان خود در غلبه بر چالش جهانی شناخته شده مالیات با عنوان «فرسایش پایه و تغییر سود» یا BEPS کار می‌کند. این راه‌حل با قوانین مالیاتی کشورهای مختلف سازگار بوده و به مشتریان در بهینه‌سازی قیمت‌گذاری انتقال و ساختار مالیاتی کمک می‌کند.
تصمیم‌های بهتر
توبی والش، یکی از دانشمندان گروه Data61 در استرالیا می‌گوید اکنون سامانه‌های هوشمند و اتوماتیک این ظرفیت را دارند تا با تقویت هوش انسانی، کسب و کار، سلامت، آموزش، دولت‌ها و جامعه را از نو شکل دهند. البته این سامانه‌ها برای شرکت‌های بزرگ اثرات جانبی خواهند داشت. به عنوان مثال یک پلتفورم هوشمند که قادر باشد مدارک موجود را به خوبی مدیریت کند، در نهایت ساختار شرکت‌های حقوقی را به شدت دگرگون خواهد ساخت. سامانه‌های کامپیوتری در سرتاسر جهان کارمندان تازه‌کار را که مشغول بررسی دقیق هزاران مدرک شرکتی هستند، پشتیبانی خواهند کرد.

منبع : http://www.afr.com/news/special-reports/the-cognitive-era/cognitive-computing-man-and-machine-in-partnership-20160711-gq3ckk

نظر شما