استفاده از محاسبات شناختی در مدیریت منبع انسانی

تاریخ : ۱۸ شهریور ۱۳۹۵

تعداد بازدید : ۲۴۴۲

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

یک شرکت IT برای تامین نیروهای انسانی مورد نیاز خود در پروژه‌ها، از سامانه واتسون استفاده کرده است. با این کار، صرفه‌جویی زیادی در زمان بوجود آمده و در نهایت کارایی کار نیز افزایش یافته است.

نشانه‌های رشد استفاده از سامانه‌های خودکار در صنعت IT در حال افزایش است. اخیرا شرکت کاپگمینی (Capgemini) از این سامانه‌ها برای استخدام افراد مورد نظر خود به منظور تامین نیروی انسانی استفاده کرده است.
این شرکت که دفتر مرکزی آن در پاریس است، 30 تا 40 درصد از نیروهای کاری خود را با سامانه واتسون شرکت IBM جایگزین کرده است.
گروه‌های مدیریت منابع انسانی در شرکت‌های IT که مسئول سنجش و ارزیابی مهارت افراد هستند از این خبر خرسند نیستند. این گروه‌ها برای پروژه‌های مختلف، نیروی انسانی واجد شرایط را مصاحبه می‌کنند. آنها در میان داوطلبان مشاغل، آدم‌های محبوبی نیستند. اما حالا همین افراد نامحبوب نسبت به سامانه محاسبات شناختی واتسون جبهه گرفته‌اند و در شرکت کاپگمینی این گروه منتظر مشاهده عملکرد واتسون هستند.
آشوین یاردی از مدیران این شرکت می‌گوید: « ما در حال استفاده از کامپیوتر واتسون شرکت IBM در بخش مدیریت منابع هستیم. محاسبات شناختی به ما کمک می‌کند تا فردی را که دارای مهارت بالایی باشد به سرعت شناسایی کنیم تا نیاز نیروی انسانی را با این روش تامین کنیم. با استفاده از این فناوری می‌توانیم کارایی مدیریت منابع انسانی را بهبود دهیم تا نیاز مشتریان را به سرعت پاسخ دهیم.»
این شرکت به دنبال افزایش کارایی سیستم منابع انسانی است یاردی می‌افزاید: « اگر در گذشته ما نیاز بود 100 رزومه را بررسی کنیم تا یک نفر را از میان آنها انتخاب کنیم، اکنون این کار با 20 رزومه انجام می‌شود و از طرفی انتخاب بهتری نیز انجام می شود.»
در راستای مدیریت بهتر منابع، این شرکت یک دسته‌بندی از مهارت‌های داوطلبان ارائه کرده است که سطح کارایی آنها را به 4 بخش تقسیم می‌کند. با ترسیم نقشه فناوری و سطوح مهارت همه داوطبان، شرکت می‌تواند آنها را به خوبی تقسیم بندی کرده و در صورت نیاز از آنها استفاده کند.

منبع : http://economictimes.indiatimes.com/tech/ites/capgemini-moves-a-step-forward-in-automation-involves-ibms-computing-cognitive-system-watson/articleshow/53805042.cms

نظر شما