بازار محاسبات نرومورفیک تا سال ۲۰۲۴، نزدیک به ۶.۵ میلیارد دلار است

تاریخ : ۱۷ شهریور ۱۳۹۵

تعداد بازدید : ۱۸۸۷

5 امتیاز از 1 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

گزارشی با موضوع محاسبات نرومورفیک منتشر شده که نشان می‌دهد بازار این حوزه تا سال 2024 تقریبا 6 و نیم میلیارد دلار خواهد شد.

اخیرا گزارشی در مورد بازار محاسبات نرومورفیک منتشر شده که نشان می‌دهد این بازار تا سال 2024 به رقم 6480 میلیون دلار می‌رسد. دلیل افزایش حجم این بازار رشد تقاضا برای هوش مصنوعی است. شرکت‌های فعال در این حوزه روی توسعه واحدهای پردازش عصبی کار می‌کنند پردازشگرهایی که می‌توانند برای ساخت تراشه استفاده شود، تراشه‌هایی که با مهندسی معکوس برای تقلید از مغز انسان طراحی می‌شوند.
از دیگر عوامل رشد این بازار، تقاضا برای روبات‌های دارای مغز و توانمندی شناختی است. تراشه‌های نرومورفیک می‌توانند مزایای زیادی داشته باشند که از آن جمله می‌توان افزایش سرعت پردازش، محاسبه شناختی و استفاده بهینه از حافظه با مصرف انرژی کم اشاره کرد. این فناوری در صنایعی نظیر الکترونیک، خودروسازی و روباتیک تقاضای زیادی دارد.
البته دوربین‌های نظارتی و سامانه‌های تصویربرداری ماهواره ای نیز به دنبال استفاده از این فناوری بوده و موجب رشد این بازار شده‌اند. از سوی دیگر بخش‌هایی نظیر نظامی و دفاعی نیز فرصت‌های تازه‌ای برای گسترش این بازار ایجاد کرده‌اند. فعالان این بازار به دنبال سرمایه‌گذاری روی توسعه محاسبات مبتنی بر علوم عصبی هستند.
استفاده از الگوهای عصبی روی تراشه‌ها نیازمند استفاده از الگوریتم‌های پیچیده هستند که موجب پچیده‌تر شدن طراحی این سامانه‌ها می شود.
براساس اطلاعات مندرج در این گزارش، ادوات الکترونیکی مصرفی بیشترین سهم را در این بازار دارند به طوری که در سال 2016 بیش از 62 درصد از این بازار در اختیار این گروه بوده است. آمریکای شمالی با 34 درصد، بالاترین سهم درآمد را در سال 2016 داشته است. یکی از دلایل بالا بودن این سهم، حضور شرکت‌های پیشرو در این منطقه است.
فناوری پردازش سیگنال یکی از بالاترین سهم را در درآمد این حوزه دارد به طوری که در سال 2016، این بخش 30 درصد از کل درآمدها را شامل شده است. افزایش تقاضا برای پردازش صوت و سیگنال‌های صوتی موجب تقویت تقاضا در این حوزه شده است.
از کاربردهای محاسبات نرومورفیک میتوان به موارد ذیل اشاره کرد:
پرداش سیگنال، پردازش داده، پردزاش تصویر، شناسایی شی

منبع : http://www.kfmbfm.com/story/32828558/neuromorphic-computing-market-worth-64801-million-by-2024-grand-view-research-inc

نظر شما
سایر نظرات
0 0

حامد هروی - تاریخ ارسال نظر : 1395/09/21

تراشه های نرومورفیک با قابلیت آموزش بلادرنگ در محیط و قوه انالیز همچون مغز انسان به سرعت در حال رشد است. در اینده ای نزدیک محصولات حاصل از این علم در زندگی روزمره ما جا باز خواهند نمود. روزی رو تصور کنیم درب برای صاحب خونه خودکار باز بشه، وسیله نقلیه شخصی بدون راننده به سراغ صاحبش میره و اشیا اطراف با درکی درست از وضعیت روحی کاربرش با ان تعامل کند و .... زندگی جالبی خواهد بود! از اون جالب تر این هست که ما جامعه دانشگاهی در این روند تغییرات و تحول نقش داشته باشیم. به امید اون روزا تشکر از سایت خوبتون پیروز باشید