محاسبات شناختی جزء ضروری در حفظ امنیت سایبری

تاریخ : ۱۷ شهریور ۱۳۹۵

تعداد بازدید : ۲۱۷۵

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

امنیت داده‌ها یکی از موضوعات بسیار مهم در فضای مجازی است. راهبردهای مختلفی برای این کار وجود دارد اما محققان معتقداند که باید از محاسبات شناختی برای حفظ امنیت سایبری استفاده کرد.

امنیت اطلاعات یکی از موضوعات بسیار مهم در عصر دیجیتال است با این حال بیشتر ادوات مورد استفاده و برنامه‌های آنها در معرض خطر حمله هکرها هستند. دغدغه حفظ امنیت در فضای مجاری همچنان رو به افزایش است به همین دلیل شرکت‌ها و کارآفرینان در حال توسعه سریع در این حوزه هستند تا راهبردهای امنیتی در فضای مجازی را بهبود دهند. این حمله‌ها سالانه میلیاردها دلار هزینه به دنبال دارد.
تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که هند بزرگترین قربانی حملات سایبری است که دلیل این امر، جهانی‌سازی در این کشور است که موجب شده تا شرکت‌های هندی مورد توجه هکرها باشند. این تحقیق نشان داده است که هزینه حملات سایبری برای شرکت‌های هندی 9.5 درصد افزایش یافته است.
محاسبات شناختی دارای قابلیت مقابله با این حملات است به طوری که می‌توان از آن برای تحلیل امنیت داده‌ها استفاده کرد و در نهایت دیدگاه‌های تازه‌ای به سوی مقابله با این حملات بدست آورد. محاسبات شناختی به شرکت‌ها این امکان را می‌دهد تا با اطمینان بیشتری فعالیت کنند. سامانه‌های شناختی نظیر واتسون که قادر به تفکر بوده و نیاز به برنامه‌ریزی ندارند با استفاده از اطلاعات طبقه‌بندی نشده کار می‌کنند. چنین سامانه‌هایی قادر به درک زبان انسان بوده و می‌توانند با کاربر ارتباط داشته باشند. IBM در حال حاضر روی آموزش واتسون کار می‌کند تا زبان امنیت سایبری را به این سامانه آموزش دهد. برای این کار هزاران سند به این سیستم داده می‌شود تا بدنه دانش آن کامل شود. در چنین حالتی این کامپیوتر شناختی می‌تواند به صورت خودکار، ارتباط میان میلیون‌ها داده را تشخیص داده و با سرعت بالا آنها را به هم ارائه دهد کاری که پیش از این امکان پذیر نبوده است.
محاسبات شناختی یک جزء ضروری در بخش راهبردهای امنیتی است و می‌توان گفت که این فناوری ممکن است تنها فناوری باشد که بتواند به ما کمک کند تا داده‌های خود را حفظ کنیم. واتسون برای امنیت سایبری جایگزین تحلیل گران امنیتی نخواهد شد اما می‌تواند مشاور خوبی برای یافتن راهکارهای مقابله با تهدیدها باشد.

منبع : http://tech.firstpost.com/biztech/cognitive-security-to-help-fight-cyber-crimes-332040.html

نظر شما