راهبردی برای تولید نانوواکسن‌های زیستی

تاریخ : ۱۴ شهریور ۱۳۹۵

تعداد بازدید : ۸۸۰

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پژوهشگران موفق شدند با ترکیب mRNA و نوعی نانوذرات، واکسنی برای مقابله با ویروس‌های خطرناک بسازند. این روش را می‌توان برای پیشگیری از سرطان نیز استفاده کرد.

ساخت واکسن برای ویروس‌های خطرناک همیشه یکی از دغدغه‌های محققان بوده است. یک تیم تحقیقاتی از موسسه فناوری ماساچوست (MIT) موفق به ارائه روشی برای ساخت واکسن شده است که می‌توان از آن برای مقابله با شیوع برخی بیماری‌ها استفاده کرد. این گروه این روش را برای ساخت واکسن ضدایبولا و آنفولانزا مورد استفاده قرارداده و آن را روی موش‌ها آزمایش کردند. نتایج نشان دادند که این واکسن‌ها کاملا اثربخش هستند.
در این واکسن از mRNA استفاده شده است که برای کد کردن اطلاعات ویروس، باکتری یا پروتئین انگل طراحی شده است. این mRNA می‌تواند درون یک مولکول بسته بندی شده و RNA را درون سلول رهاسازی کند تا پروتئین مورد نظر تولید شود پروتئینی که موجب تحریک سیستم ایمنی بدن می‌شود. این تیم تحقیقاتی قصد دارند از این روش درمانی برای ساخت واکسن ضدسرطان استفاده کنند تا به سیستم ایمنی بدن امکان دهند تا تومور سرطانی را به سرعت شناسایی کرده و از بین ببرد.
دانیل آندرسون از محققان این پروژه می‌گوید: « این راهبرد مبتنی بر نانومواد به ما اجازه می‌دهد تا واکسن‌هایی بر علیه برخی بیماری‌ها جدید تولید کنیم که این کار در مدت یک هفته قابل انجام است. چنین دستاوردی برای مقابله با شیوع بیماری‌ها بسیار مفید است.»
در واکسن‌های رایج معمولا از ویروس غیرفعال یا پروتئین تولید شده توسط میکروب استفاده می‌شود که تهیه آنها زمان‌بر بوده و سیستم ایمنی همیشه وابسته به این مواد خواهد بود. اما در این روش جدید سلول های میزبان امکان تولید یک نسخه از پروتئین مورد نظر را پیدا کرده و آن را رمزگشایی می‌کند. در نتیجه سیستم ایمنی بدن آماده مقابله با این ویروس خواهد بود.
محققان این پروژه برای ایمن‌تر کردن و افزایش اثربخشی RNA آن را درون یک ساختار دندریمری قرار دادند. کل این ساختار 150 نانومتر قطر خواهد داشت که ابعادی نزدیک به ویروس‌ها است. این ساختار امکان تولید پروتئین مورد نظر را به بدن می‌دهد.

منبع : http://www.engineering.com/DesignerEdge/DesignerEdgeArticles/ArticleID/12823/Engineers-Design-Programmable-RNA-Vaccines.aspx

نظر شما