«نانـوزیـردریـایی» با قابلیت تشخیص و درمان بیماری

تاریخ : ۱۰ شهریور ۱۳۹۵

تعداد بازدید : ۹۴۵

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان «نانوزیردریایی» ساختند که می‌توان از آن برای تشخیص و درمان بیماری و همچنین تصویربرداری از بخش‌های داخلی بدن استفاده کرد. این ابزار با استفاده از گلوکز موجود در خون بدن انرژی حرکتی خود را تامین می‌کند.

اخیرا یکی از شیمی‌دانان دانشگاه کالیفرنیا اعلام کرده که تیم تحقیقاتی آنها در حال نزدیک شدن به ساخت زیردریایی نانومقیاسی است که قادر به ایجاد انقلابی در بخش سلامت است.
زمانی که از جوزف وانگ سوال شد که این نانوزیردریایی دقیقا چیست او گفت ابزار چیزی شبیه به زیردریایی فیلم معروف Fantastic Voyage است که در سال 1966 ساخته شد. در این فیلم پزشکان سوار بر یک زیردریایی کوچک شده، وارد بدن بیمار شدند و با درمان او موفق به نجات جانش شدند. این فیلم به محققان بسیاری در جهان انگیزه داد تا فناوری‌نانو را دنبال کنند.
وانگ می‌گوید: «ما به ساخت چنین زیردریایی نزدیک شده‌ا‌یم. این فناوری شباهت زیادی به فیلم Fantastic Voyage دارد جایی که شما می‌توانید توانمندی‌های تشخیصی و درمانی خود را بهبود دهید. این فناوری دقیقا شبیه به کوچک کردن یک زیردریایی بزرگ است که ما برای ساخت آن از روش‌های نانوساخت ویژه‌ای بهره‌برده‌ایم. شما می‌توانید روی این زیردریایی نام «نانوماشین» بگذارید یا آن را با نام های مختلفی خطاب کنید.»
filereader.php?p1=main_c81e728d9d4c2f636
از این نانوزیردریایی می‌توان برای حوزه‌های مختلف استفاده کرد برای مثال از تشخیص بیماری و درمان گرفته تا تصویر‌برداری را می‌توان با این ابزار انجام داد. این نانوزیردریایی قادر است از سیستم بدن انسان برای انرژی مورد نیاز خود استفاده کند و در داخل بدن به حرکت درآید.
وانگ می‌افزاید: «این نانوزیردریایی با استفاده از خون و ترکیبات شیمیایی موجود در خون نظیر گلوکز کار می‌کند به طوری که با مصرف گلوکز قادر به حرکت در جریان خون است. این سیستم تامین انرژی، بخشی از ساختار این نانوزیردریایی است که قادر به تشخیص، تصویربرداری و درمان بیماری است. این نانوابزار قابلیت انجام چندکار را با هم دارد. در مقایسه با رهاسازی دارویی فعلی، این نانوزیردریایی می‌تواند دارو را حمل کرده و آن را در محل مورد نظر محققان و در زمانی مناسب رهاسازی کند.»

منبع : http://www.brisbanetimes.com.au/queensland/nano-submarines-could-change-healthcare-says-nanoengineer-professor-20160822-gqyboh.html

نظر شما