استفاده یک شرکت نفت و گاز از سامانه شناختی

تاریخ : ۱۰ شهریور ۱۳۹۵

تعداد بازدید : ۲۳۴۶

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

یک شرکت نفت و گاز استرالیایی در حال آموزش سامانه محاسبات شناختی واتسون است تا آن را همانند یک نیرو ماهر تربیت کند. قرار است این کامپیوتر با مطالعه ده‌ها هزار سند، به مهندسان این شرکت در توسعه بهتر کار کمک کند.

وودساید انرژی (Woodside Energy) یکی از شرکت‌های نفت و گاز استرالیا اخیرا همکاری مشترکی با شرکت IBM آغاز کرده است. در قالب این همکاری قرار است از فناوری محاسبات شناختی واتسون برای توسعه فعالیت‌های این شرکت نفتی استفاده شود.
یکی از چالش‌های شرکت ووساید، وجود مقادیر زیادی اطلاعات است که طی چند دهه اخیر توسط این شرکت جمع‌آوری شده که نمی‌توان آنها را دسته بندی و استفاده نمود. این اطلاعات باید توسط مهندسان شرکت وودساید مورد بررسی قرار گرفته و استفاده شود.
قرار است در قالب این همکاری مشترک شرکت ووساید از فناوری محاسبات شناختی برای بررسی اطلاعات 30 ساله این شرکت استفاده کند. این اطلاعات برای توسعه پلتفورم‌های نفت و گاز وودساید قرار است استفاده شود.
filereader.php?p1=main_c81e728d9d4c2f636
بخشی از این سامانه قرار است به صورت یک برنامه دستکتاپ در آمده و توسط مهندسان این شرکت از طریق تبلت مورد استفاده قرار گیرد.
IBM می‌گوید که با همکاری ووساید ابزاری آماده می‌کند که بتواند مقادیر زیادی از اطلاعات طبقه‌بندی نشده را دریافت کرده و آنها را به داده‌های معنی‌دار تبدیل کند. یک گروه از پرسنل ووساید در حال حاضر کار روی این ابزار را آغاز کرده‌اند تا فناوری واتسون را مورد آزمایش قرار دهند. آنها می‌خواهند ببینند که واتسون چه چیز‌هایی را می‌تواند یاد بگیرد تا در نهایت به این کامپیوتر آموزش‌های لازم را ارائه دهند تا این سامانه شناختی بتواند همانند یکی از آنها فکر کند.
IBM در سایت خود نوشته است: « براساس یک سری سوالات که به واتسون داده شده، این گروه تلاش می‌کند تا تجربیات خود را برای دسته‌بندی این پاسخ‌ها به کار ببرد و از روی این پاسخ‌ها به واتسون فیدبک بدهند تا این سامانه درک درست‌تری از موضوع پیدا کند و هوشمندتر شود. با ترکیب اطلاعات چند ساله و تجربیات مهندسان، واتسون می‌تواند به یک نیروی کارآمد تبدیل شود و مشاوره بهتری به مهندسان این شرکت ارائه دهد. همچنین این کارمندان قادر خواهند بود تا با کمک واتسون اطلاعات جدید را بهتر پردازش کنند.»
تا کنون ده‌ها هزار سند به واتسون داده شده که هر یک بیش از100 صفحه حجم داشته‌اند.

منبع : http://www.itnews.com.au/news/woodsides-cognitive-architecture-revealed-by-ibm-434848

نظر شما