آزمون بالینی برای درمان سرطان استخوان با نانوذرات دارویی

تاریخ : ۱۰ شهریور ۱۳۹۵

تعداد بازدید : ۸۸۷

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان نوعی نانوذرات دارای پوششی از جنس پامیدرونات را برای درمان سرطان استخوان در سگ‌ها مورد آزمایش قرار دادند تا در صورت موفقیت از آن برای درمان انسان نیز استفاده شود.

محققان دانشگاه ایلینویز با همکاری پژوهشگران بخش دامپزشکی این دانشگاه اقدام به انجام آزمون روی سگ‌های مبتلا به سرطان استخوان کردند تا با استفاده از سیستم‌ رهاسازی دارو مبتنی بر نانوذرات این بیماری را درمان کنند. از آنجایی که از نقطه نظر زیستی، سگ به انسان شباهت دارد این نتایج می‌تواند پیش‌درآمدی برای درمان تومور استخوانی در انسان باشد.
این گروه نشان دادند که با استفاده از این روش می‌توان دوز بالایی از دارو را وارد بدن سگ کرد بدون این که اثری از سمیت دیده شود. در موش‌های این نانوذرات به دلیل داشتن ترکیب پامیدرونات قادر بود که به راحتی به سایت‌های آسیب دیده استخوان بچسبد، در این مطالعه نیز چنین اتفاقی افتاد.
محققان نتایج یافته‌های خود را در قالب مقاله‌ای در Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر کردند.
فان از محققان این پروژه می‌گوید: « ما می‌خواهیم ببینیم که آیا می‌توان این راهبرد دارورسانی را نه تها در موش بلکه در حیوانات بزرگتر به کار گرفت. مقدار نانوذراتی که ما در این پروژه وارد بدن سگ کردیم هزار برابر بیشتر از مقداری است که در موش مورد استفاده قرار گرفت.»
با استفاده از این نانوذرات می‌توان دارو را به بافت ویژه‌ای در بدن رساند، البته هنوز باید آزمون‌های زیادی انجام گیرد تا بتوان از این دارو در مورد انسان نیز استفاده کرد. ولی معمولا همین مسیر باید برای توسعه دارو طی شود یعنی ابتدا روی موش و بعد روی حیوانات بزرگتر آزمایش انجام گیرد و در نهایت تست‌های بالینی انسان انجام شود.
چنگ از محققان این پروژه می‌گوید: « تومور استخوان انسان بسیار بزرگتر موش است و این نانوذرات باید بتوانند داخل آن نفوذ کنند. به همین دلیل است که ما باید نمونه‌های جانوری را انتخاب کنید که از نظر استخوانی شباهت بیشتری به انسان داشته باشند.»
یکی از تفاوت های انسان و سگ این است که تشخیص بیماری سرطان استخوان در سگ‌ها معمولا دیر اتفاق می افتد اما در انسان به دلیل دردناک بودن، به سرعت این بیماری شناسایی می‌شود.


منبع : http://www.eurekalert.org/pub_releases/2016-07/uoia-stn072116.php

نظر شما