«دستیار شناختی» IBM برای تشخیص بیماری چشم

تاریخ : ۰۹ شهریور ۱۳۹۵

تعداد بازدید : ۱۸۱۹

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

شرکت IBM در استرالیا قصد دارد تا در قالب یک پروژه پزشکی، از فناوری محاسبات شناختی برای ایجاد دستیاری استفاده کند که قادر باشد به پزشکان در تشخیص سریع بیماری کمک کند.

محققان شرکت IBM در استرالیا قصد نقش پررنگ‌تری در ساخت «دستیار شناختی» خواهند داشت، دستیاری که قرار است برای بخش تشخیص بیماری‌های چشم مورد استفاده قرار گیرد. این دستیار با استفاده از داده‌های پزشکی و تصاویر گرفته شده می‌تواند به تشخیص بهتر بیماری کمک کند.
این شرکت تعداد زیادی از محققان داخلی در استرالیا را برای این کار فراخوانده است تا با استفاده از آزمایشگاه تحقیقاتی IBM در استرالیا اقدام به کار در این حوزه کنند. قرار است طی ماه آینده میلادی این پروژه کلید بخورد.
IBM اعلام کرد در این پروژه نسل جدیدی از دستیار شناختی پا به عرصه ظهور خواهد گذاشت که دارای ظرفیت‌های چندرسانه‌ای بوده و می‌توان از آن برای تشخیص زودهنگام و همچنین مدیریت بیماری استفاده کرد. از این دستیار نه تنها در بخش بیماری‌های دهان بلکه در مورد تمام اعضاء انسان می‌توان استفاده کرد.
یکی از مدیران این شرکت می‌گوید: «در این دستیار از فناوری پردازش تصاویر پزشکی، تشخیص الگوها و ماشین‌های با قابلیت یادگیری استفاده شده است. همچنین این ابزار می‌تواند ویژگی‌های مختلف شناختی را برای دسته بندی بیماری‌ها، دسته بندی محتوای تصویر و شناسایی بیماران شبیه به هم مورد استفاده قرار دهد. این سامانه به پزشکان امکان می‌دهد تا به بانک اطلاعاتی از تصاویر پزشکی تشکیل دهند.»
این پروژه بیماری‌های چشم به عنوان بخشی از یک برنامه جهانی وسیع در ماه ژوئن رونمایی شد که قرار است در آن از پتانسیل‌های محاسبات شناختی کامپیوتر واتسون برای اجرای این پروژه استفاده شود. با وجود چنین فناوری می‌توان امکان تشخیص زودهنگام بیماری‌‌های چشم را فراهم کرد و کسانی که در معرض چنین بیماری‌های هستند نظیر افراد دیابتی در صورت شروع مشکلات بینایی، شناسایی کرد.
شرکت IBM اخیرا روی استفاده از فناوری محاسبات شناختی واستون برای بخش درمان تمرکز کرده است. ماه ژوئن سال جاری این شرکت با موسسه ملونوما در استرالیا قراردادی منعقد کرد تا از محاسبات شناختی برای شناسایی زودهنگام سرطان پوست استفاده کند.

منبع : http://www.itnews.com.au/news/australia-to-play-role-in-ibm-cognitive-eye-health-project-434021

نظر شما