راز بیماری سرطان زن ژاپنی، توسط کامپیوتر شناختی کشف شد!

تاریخ : ۰۸ شهریور ۱۳۹۵

تعداد بازدید : ۱۷۹۰

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

یک زن ژاپنی که پزشکان از درمان او عاجز شده بودند توسط کامپیوتر واتسون شرکت IBM معاینه شد و در نهایت بیماری او توسط این کامپیوتر به طور صحیح تشخیص داده شد. به نظر می‌رسد لازم است این سیستم‌های شناختی وارد بیمارستان‌ها شوند.

ابررایانه طراحی شده با هوش‌مصنوعی روش درمان سرطان خون را در عرض چند دقیقه تجویز می‌کند.
آیا رایانه‌های جدید در راهند؟ واتسون آی‌بی‌ام، یک ابررایانه طراحی شده با هوش‌مصنوعی است که، بیماری‌هایی را که پزشکان بعد از گذشت چند ماه موفق به تشخیص آن نشده بودند، در عرض چند دقیقه تشخیص می‌دهد.
درد و رنج زن مبتلا به سرطان خون متخصصان و پزشکان سراسر ژاپن را گیج کرده بود. تمام روش‌های درمان تجویز شده برای بیمار بی‌اثر بودند. این یک معما برای پزشکان بود. آن‌ها که هیچ ایده‌ی دیگری برای درمان بیمار نداشتند، تصمیم به درخواست کمک از واتسون آی‌بی‌ام کردند. واتسون آی‌بی‌ام زندگی آن زن را نجات داد.
دستگاه فقط ده دقیقه به مطالعه‌ی اطلاعات پزشکی بیمار پرداخت و آن را با 20 میلیون پرونده‌ی غده‌شناسی که توسط پزشکان موسسه علوم پزشکی دانشگاه توکیو در حافظه‌اش ذخیره شده بود، مقایسه کرد.
دستگاه تشخیص داد که بیمار در واقع به نوع دیگری از سرطان خون دچار است که به درمان متفاوتی نیاز دارد. پزشکان مطابق دستورالعمل واتسون برای درمان بیمار اقدام کردند، درمان جدید به مراتب موثرتر از روش های قبلی بوده است.
اگرچه امروزه در بیمارستان‌ها ربات‌های پزشک و پرستار نمی‌بینیم، این مورد می‌تواند تلنگری برای حضور هوش‌مصنوعی در بیمارستان‌ها و کمک به پزشکان در آینده‌ی بسیار نزدیک باشد.
قابلیت تشخیص یک بیماری و ارائه‌ی درمان صحیح بسیار مهم است و در برخی موارد، عامل مرگ و زندگی است. ابررایانه‌هایی مانند واتسون که قادر به ذخیره حجم وسیعی از داده‌ها و اطلاعات (مثلا هر مجله پزشکی، نشانه، و مطالعات موردی از درمان و پاسخ) و آن‌ها را به سرعت تجزیه و تحلیل می‌کنند و از تشخیص‌های اشتباه جلوگیری می‌کنند.
واتسون یک رایانه‌ی انقلابی است که از پردازش شناختی استفاده می‌کند، به این معنی که کمی طبیعی‌تر فکر می‌کند و می‌تواند پاسخ دقیق‌تری از مقدار زیادی داده‌های بدون ساختار ارائه کند. میلیون‌ها سند از یک موضوع در رایانه ذخیره شده است و با استفاده از یادگیری ماشین به شناسایی سوالات و دادن منطقی‌ترین جواب می‌پردازد. واتسون استعداد خود را در همه‌ی زمینه‌ها نشان داده است از طراحی لباس تا مبارزه با مجرمان سایبری.
گوگل همچنین در اوایل سال جاری ادعا کرد که موتور جست‌وجویش می‌تواند به مردم کمک کند تا خودشان بیماریشان‌ را با کمک مشاوره‌ و بر اساس یک پایگاه داده‌ای گسترده از اطلاعات درمان کند. این پایگاه داده‌ای گسترده از اطلاعات پزشکی توسط دانشکده پزشکی هاروارد و کلینیک مایو گرد‌آوری شده است.
استفاده از داده‌های هوش‌مصنوعی در زمینه پزشکی این پتانسیل را دارد که به یک حرکت انقلابی در علم پزشکی تبدیل شود و در وقت پزشکان صرفه‌جویی کند.

منبع : http://www.ibtimes.co.uk/ibms-watson-cracks-medical-mystery-life-saving-diagnosis-patient-who-baffled-doctors-1574963

نظر شما