مغز مصنوعی در خدمت امنیت سایبری

تاریخ : ۰۷ شهریور ۱۳۹۵

تعداد بازدید : ۳۶۴۸

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی

بسیاری از شرکت‌های نوپا ادعا دارند که از یادگیری ماشین در پیشرفت‌های امنیتی بهره می‌برند. حال شرکتی به نام Deep Instinct پا را از این فراتر نهاده و از یادگیری عمیق در ایجاد ماشینی بهره برده است که بسیار شبیه درک انسانی عمل می‌کند. نتیجه کار سامانه‌ای است که با بهره‌گیری از حس خود در مورد آنچه طبیعی و آنچه مخرب است، می‌تواند تهدیدهای روز صفر (zero-day) را به صورت مستقل شناسایی کند.

یادگیری عمیق مفهوم جدیدی در حوزه هوش مصنوعی به شمار می‌رود. یادگیری ماشین نیاز به یک متخصص دارد تا در برخی موارد وارد کار شده و ویژگی‌ها و پارامترهایی را که ماشین باید به آنها توجه کند، شناسایی نماید. در یادگیری عمیق به این سطح از نظارت و دخالت نیازی نیست.
این روشی است که مغز انسان نیز براساس آن عمل می‌کند. مایا شیرمان، مدیر بازاریابی Deep Instinct در کنفرانس اخیر Black Hat بیان داشت: «ما چیزها را یاد گرفته و سپس به سادگی آنها را می‌دانیم».
ادعا شده‌است که Deep Instinct اولین شرکتی است که از یادگیری عمیق در حوزه امنیت سایبری بهره می‌برد، اما به طور یقین آخرین آنها نخواهد بود. یادگیری عمیق قبلا معروف شده‌است. از این سامانه در AlphaGo استفاده شده‌است. AlphaGo یکی از سامانه‌های گوگل است که می‌تواند انسان را در بازی Go شکست دهد. به علاوه حداقل یک شرکت نوپای دیگر در حوزه یادگیری عمیق نیز ظهور کرده است: Narvana System که در حال حاضر از واحدهای پردازش گرافیکی (GPUs) استفاده می‌کند، اما امیدوار است که تراشه‌های یادگیری عمیق خود را توسعه دهد.
تخصص Nervana در حوزه امنیت نیست، اما Deep Instinct نیز همچون این شرکت از واحدهای پردازش گرافیکی برای تولید آنچه مغز مصنوعی نامیده می‌شود، بهره می‌برد.
این مغز با وارد کردن میلیون‌ها فایل آموزش داده شده‌است: نرم‌افزارها، فایل‌های پی‌دی‌اف، و هرگونه فایل رایانه‌ای دیگر. حدود نیمی از این فایل‌ها بی‌خطر، و نیمی دیگر مخرب بودند. شیرمان می‌گوید این فرایند حدود 24 ساعت طول کشید.
در این مرحله ابتدایی، درست همانند مراحل اولیه یادگیری انسان، برخی دخالت‌های انسانی مورد نیاز بود. به این مغز مصنوعی گفته شد که کدام فایل بی‌خطر و کدام مخرب است، اما بر عکس یادگیری ماشین، در یادگیری عمیق نیازی به مشخص کردن ویژگی‌هایی که باید مورد بررسی قرار گیرند، نیست. ماشین بر اساس آنچه از مجموعه‌ای از فایل‌های «خوب» و «بد» یاد می‌گیرد، ویژگی‌های یک فایل بد را مورد نتیجه‌گیری قرار می‌دهد.
دقت یادگیری عمیق بسیار بیشتر از یادگیری ماشین است. اما فراتر از این دقت بالا، یادگیری عمیق می‌تواند بر اساس شباهت با تهدیدهای قبلی، تهدیدهایی را شناسایی کند که قبلا دیده نشده‌اند. بنابر همین ویژگی است که این شرکت نوپا بر توانایی خود در تشخیص تهدیدهای روز صفر تاکید دارد.

منبع : https://www.sdxcentral.com/articles/news/deep-instinct-goes-beyond-machine-learning-tackle-cybersecurity/2016/08/

نظر شما