سه روش برای افزایش بهره‌وری محاسبات شناختی

تاریخ : ۰۷ شهریور ۱۳۹۵

تعداد بازدید : ۲۸۶۲

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

متخصصان یک مرکز تحقیقات سرطان در نیویورک از رایانه شناختی واتسون متعلق به آی‌بی‌ام برای کمک به پزشک معالج در تشخیص بیماری مراجعین خود استفاده کرده‌اند. این یکی از مثال‌های خوب استفاده از محاسبات شناختی در کاربرد خاص به شمار می‌رود.

انتظار می‌رود بازار محاسبات شناختی تا سال 2020 درآمدی معادل 7/13 میلیارد دلار ایجاد نموده و در فاصله زمانی میان سال‌های 2015 تا 2020 از رشد ترکیبی سالیانه 1/33 درصدی برخوردار باشد.
محاسبات شناختی شاخه‌ای از هوش مصنوعی به شمار می‌رود. در این حوزه، اصول علوم و مهندسی با یکدیگر ترکیب شده و ماشین‌های هوشمندی ایجاد می‌شوند که از داده‌هایی که به آنها وارد می‌شود یاد گرفته و می‌توانند فرایند یادگیری و تفکر انسانی را شبیه‌سازی کنند.
با این حال محاسبات شناختی به اندازه ذهن انسان دارای پیچیدگی و انعطاف‌پذیری نیست. 10 سال پیش محققان تلاش کردند کامپیوتری بسازند که شبیه مغز یک پستاندار کوچک عمل کند و در این راه با چالش‌های زیادی مواجه شدند.
با این حال آنچه محاسبات شناختی می‌تواند انجام دهد، افزایش بسیار زیاد توانایی مغز انسان در حل مسائل پیچیده است. برای این ویژگی مثالی بهتر از رایانه واتسون آی‌بی‌ام وجود ندارد که توانسته است با داده‌های بسیار بزرگی که در حوزه سلامت و بهداشت به آن داده شده‌است، آنالیزهای جالبی انجام دهد.
سالیانه حدود 5 درصد از تشخیص‌های پزشکی با خطا همراه هستند. برای حل این مشکل، مرکز تحقیقات سرطان Memorial Sloan Kettering در نیویورک از رایانه واتسون استفاده کرده است. این رایانه شناختی بیش از 605000 مدرک پزشکی، دو میلیون صفحه مطلب، و 25000 مورد آموزشی را آنالیز کرده و با کمک بیش از 14700 ساعت کار بالینی، دقت تصمیم‌های خود را افزایش داده است.
آی‌بی‌ام این فرایند را اینگونه شرح می‌دهد: پزشک نشانه‌ها و عوامل دخیل دیگر را وارد سیستم می‌کند و واتسون اطلاعات کلیدی را تشخیص داده و به داده‌کاوی اطلاعات بیمار می‌پردازد تا عوامل مرتبط همچون سابقه خانوادگی، داروهای مورد استفاده فعلی، و شرایط دیگر موجود را پیدا کند. واتسون همچنین نتایج آنالیزهای انجام شده را بررسی کرده و تئوری‌هایی را ارائه می‌دهد. آنچه واتسون ارائه می‌دهد قطعی نیست و پزشک معالج اطلاعات واتسون را با درک خود از وضعیت بیمار ترکیب کرده و شرایط بیمار را مورد ارزیابی قرار می‌دهد.
تنظیم دقیق همکاری میان انسان و ماشین امکان بهره‌گیری موثر از فناوری شناختی را ایجاد می‌کند. در اینجا سه نکته در مورد چگونگی بهره‌گیری بهینه از این فناوری ارائه می‌شود:
1) روی یک موضوع یا کاربرد خاص متمرکز شوید: در مورد تحقیقات سرطان، کامپیوتر واتسون حول محور ارائه اطلاعات و تشخیص حمایتی از پزشک متمرکز بوده است.
2) نرم‌افزار کاربردی خود را ساده طراحی کنید. کاربر باید بتواند به سادگی داده‌های خود را وارد سامانه شناختی نموده و اطلاعات مورد نظر را به سادگی از آن دریافت نماید.
3) معیارها و انتظارات را تنظیم کرده و سپس نتایج را اندازه‌گیری کنید. اگر شما یک شرکت ارائه‌دهنده خدمات حمل و نقل هستید و می‌خواهید زمان و هزینه نگهداری تجهیزات خود را کاهش دهید، یک رایانه شناختی قادر خواهد بود دارایی‌های شما را ارزیابی کرده، پیش‌بینی کند که کدامیک از تجهیزات شما نیاز به تعویض قطعه یا نگهداری خواهد داشت و پیشنهاداتی برای کاهش زمان زمین‌گیر شدن تجهیزات ارائه دهد.
در نهایت، چگونگی طراحی نقشه یک سامانه شناختی در فرایند کاری شما و چگونگی تعریف رابط میان انسان و ماشین تعیین‌کننده موفقیت شما در سرمایه‌گذاری روی حوزه محاسبات شناختی خواهد بود. به همین دلیل ایجاد یک رابط انسان-ماشین درست مهم‌ترین چیزی است که برای بهبود سرمایه‌گذاری در حوزه محاسبات شناختی به آن نیاز دارید.

منبع : http://www.techrepublic.com/article/3-ways-to-maximize-your-big-data-teams-cognitive-computing-investment/

نظر شما