بررسی روش‌های استفاده ازنانوحفره‌های کروی در خازن و الکترود

تاریخ : ۰۳ شهریور ۱۳۹۵

تعداد بازدید : ۶۸۳

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

اخیرا مقاله‌ای مروری در نشریه Nanotechnology به چاپ رسیده که موضوع آن استفاده از ساختارهای کروی نانوحفره‌ای در ساخت الکترودها و خازن‌ها مورد بحث قرار گرفته است. این مقاله انواع روش‌های ساخت خازن و الکترود با این مواد را بحث و بررسی می‌کند.

کره‌های توخالی توجه بسیاری از محققان حوزه انرژی را به خود جلب کرده است، ترکیباتی که به دلیل فضالی خالی که دارند می‌توانند برای ذخیره یا تبدیل انرژی مناسب باشند. این مواد باید مورفولوژی مشخصی داشته، ابعاد یکنواختی داشته، از دانسیته پایینی برخودار بوده و مساحت سطحی بالایی داشته باشند. با این حال محققان کمی روی استفاده از این ساختارهای توخالی به منظور ساخت ابرخازن کار کرده‌اند.
اخیرا مقاله‌ای در نشریه Nanotechnology منتشر شده که در آن محققان دانشگاه جیانگسو و دانشگاه فودان مقاله‌ای مروری در مورد استفاده از این ساختارهای نانوحفره‌ای در ساخت الکترود به رشته تحریر در آورده‌اند، الکترودهایی که در ساخت ابرخازن‌های با عملکرد بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد. این حفره‌های توخالی دارای مورفولوژی مختلفی بوده و با استفاده از فرآیندهای تولید مختلف تولید می‌شوند که این روش‌ها در این مقاله مورد بحث قرار گرفته است.
این مقاله مروری ادوات ابرخازن متقارن و نامتقارن را نیز پوشش می‌دهد ادواتی که در آن از کره‌های توخالی استفاده شده است.
روش‌های تولید این الکترودهای حاوی کره توخالی شامل استفاده از الگوهای نرم و سخت و همچنین راهبردهای عاری از الگو است. از جمله این روش‌های بدون الگو می‌توان به روش‌های هیدروترمال، روش‌های مبتنی بر ماکروویو، CVD و روش‌های پیرولیز اسپری اشاره کرد.
در این مقاله محققان روی ساخت ساختارهای تک پوسته‌ای، تخم مرغی شکل، گل‌واره، دو لایه، چند لایه و مزوپور بحث و بررسی‌هایی انجام دادند.
مساحت سطحی بالا و فضاهای باز کره موجب تشکیل سایت‌هایی روی این ساختارها می‌شود که جذب یون‌ها را روی آن تسهیل می‌کند بنابراین این یون‌ها به راحتی می‌توانند درون این ساختارها نفوذ کنند. وجود ساختارهای لایه‌های هم موجب کاهش مسیرهای نفوذ الکترون و یون شده و هم استحکام ساختاری آن را بهبود می‌دهد. الکترودهای کره‌‌ای توخالی می‌توانند با هم ترکیب شده و ادوات متقاون و نامتقارن را ایجاد کنند.

منبع : http://nanotechweb.org/cws/article/lab/65729

نظر شما