نانوحاملی حاوی سلول‌های بنیادی برای درمان پوکی استخوان

تاریخ : ۲۸ مرداد ۱۳۹۵

تعداد بازدید : ۲۳۷۵

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان انگلیسی قرار است با صرف 1.2 میلیون پوند، نمونه اولیه ابزاری را بسازند که دارای ساختار متخلخل بوده و می‌توان سلول‌های بنیادی بیمار را درون آن پر کرد و به بدن بیمار تزریق نمود. این روش برای درمان بیماری‌های استخوان مناسب است.

دانشگاه ناتینگهام مبلغ 1.2 میلیون پوند را برای توسعه فناوری مواد حمل‌کننده سلول‌های بنیادی که قابلیت تزریق به بدن دارند، اختصاص داده است. این بودجه قرار است برای حل مشکل بیمارانی که دچار بیماری‌های مرتبط با استخوان هستند، صرف شود.
موادی که محققان در این پروژه به آن پرداخته‌اند شامل میکروکره‌های متخلخلی است که در آن از فسفات کلسیم به عنوان ماده کلیدی استخوان، استفاده شده است. این مواد متخلخل قرار است با سلول‌های بنیادی استخراج شده از بیمار پر شوند.
این روش درمانی بسیار سریع بوده و حالت تهاجمی ندارد به طوری که می‌توان به سادگی آن را به بدن تزریق کرد و در ناحیه‌ای که امکان شکستگی دارد، تحریک تولید استخوان انجام می شود.
حمایت مالی این پروژه توسط موسسه ملی تحقیقات سلامت تامین شده است که مقرر شده در این پروژه نمونه اولیه ابزاری که قادر به تزریق سلول بنیادی به بدن باشد، تولید گردد. همچنین قرار است یک گروه دیگری نیز در این پروژه مشارکت داشته تا نشان دهند چگونه و چه مقدار این مواد می‌توانند در جای مقرر باقی مانده و رهایش سلول‌بنیادی را انجام دهند.
ایفتی احمد رهبر این گروه تحقیقاتی می‌گوید: « هدف از این پروژه توسعه روش درمانی برای رشد بافت استخوان در ناحیه آسیب‌پذیر است جایی که بیماری موجب نازک‌شدن دیواره استخوان شده است. با پیرشدن جمعیت کره زمین، وجود روش‌های درمانی در این حوزه ضروری است.»
مشکلات مرتبط با اوستئوپوریس سالانه 1.73 بیلیون پوند هزینه برای انگلستان دارد. احمد می‌افزاید: « ما یک برنامه تحقیقات ملی برای حل این مشکل ارائه کردیم که در آن با استفاده از DEXA استخوان اسکن شده و دانسیته مواد معدنی استخوانی تعیین می‌شود. با این کار می‌توان افرادی که در معرض شکستگی هستند را شناسایی و درمان نمود.»
او می‌افزاید: « اگر ما بتوانیم افراد مستعد شکستگی را درمان کنیم به سادگی می‌توانیم از بروز حوادث بعدی جلوگیری کنیم.»

منبع : http://www.nanowerk.com/nanotechnology-news/newsid=44022.php

نظر شما