ترسیم «شبکه اجتماعی پروتئین‌ها»، روشی برای درمان بیماری

تاریخ : ۲۵ مرداد ۱۳۹۵

تعداد بازدید : ۸۶۳

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان روشی مبتنی بر فناوری نانو ارائه کردند که با استفاده از آن می‌توان شبکه‌های پروتئینی سلول‌ها را مورد مطالعه قرار داد. این شبکه‌های اجتماعی پروتئینی سرنخ‌هایی درباره بیماری‌هایی نظیر سرطان ارائه می‌دهند.

یک تیم تحقیقاتی در استرالیا موفق به ترسیم شبکه اجتماعی پروتئین‌های سلول‌های سرطان پستان شده است. این نقشه پروتئینی می‌تواند جزئیات بیشتری از این سلول‌ها را در مقیاس مولکولی نشان داده و در نهایت برای درمان سرطان از آنها استفاده کرد.
این روش که به BiCAP شهرت یافته از فناوری‌نانو برای نمایش تعامل پروتئین‌های منفرد در سلول‌ سرطانی استفاده می‌کند. نتایج این پروژه می‌تواند با روش نقشه برداری پروتئومیک ترکیب شده و در نهایت راهکاری‌ برای کنترل رفتار سلول‌های سرطانی ارائه کند.
محققان دانشگاه نیوثوث‌ولز با همکاری محققان موسسه گاروان در سیدنی این روش جدید را در قالب مقاله‌ای در نشریه Science Signaling منتشر کردند.
filereader.php?p1=main_b6d767d2f8ed5d21a
دیوید کروچر از محققان این موسسه می‌گوید: «با این فناوری ما می‌توانیم نوع جدیدی از شبکه‌های اجتماعی پروتئینی را تولید کنیم شبکه‌هایی که نقش اصلی را در رفتار سلولی ایفا می‌کنند. این ساختار پیچیده و شبکه پروتئینی معمولا در بیماری‌هایی نظیر سرطان دستخوش تغییر می‌شود. با نقشه برداری این شبکه، از آن می‌توان همانند یک نقشه برای درک بهتر زیست‌شناسی سرطان استفاده کرد. از سوی دیگر، این نقشه به ما کمک می کند تا درک بهتری از چگونگی پاسخ سلول‌های سرطانی نسبت به دارو پیدا کنیم و این مسیر به تولید داروهای جدید کمک شایانی خواهد کرد.»
این گروه تحقیقاتی دیدگاه‌های تازه‌ای درباره تغییرات مولکولی موجود در سلول‌هایی که نسبت به دارو مقاوم شده‌اند ایجاد می‌کند، پدیده‌ای که برای درمان بسیاری از بیماری‌های سرطان مشکل‌آفرین است.
روش BiCAP از نانوساختار مهندسی شده‌ای بهره‌ می‌برد که امکان تشخیص چیدمان ویژه‌ای از فیلامنت‌های پروتئینی را فراهم می‌کند. این نانوساختارها قادراند برهمکنش میان دو پروتئین را به تصویر بکشند. این راهبرد زمانی که دکتر ساندرز در دانشگاه بیریتیش کلمبیا مشغول به تحصیل بوده توسط ایشان مطرح شد و تا کنون که او در دانشگاه دوبلین در ایرلند فعالیت دارد، ادامه یافته است.
این گروه تحقیقاتی معتقداند که از این فناوری می‌توان به عنوان ابزاری برای بررسی شبکه پروتئین‌ها استفاده کرد و در نهایت راهکاری برای درمان بیماری‌ها ارائه کرد.

منبع : http://www.news-medical.net/news/20160715/New-method-uses-nanotechnology-to-map-social-network-of-proteins-in-breast-cancer-cells.aspx

نظر شما