بـُـز عنکبوتی، محصول ترکیب ژن عنکبوت و بز

تاریخ : ۱۴ مرداد ۱۳۹۵

تعداد بازدید : ۷۶۴۹

1.5 امتیاز از 2 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان با استفاده از نانوزیست‌مهندسی و با ترکیب ژن‌های عنکبوت و بـُز موفق به تولید بز‌هایی شدند که قادر به تولید پروتئین تار عنکبوت از طریق شیر است. محققان به دنبال تولید صنعتی این روش هستند تا هزینه تولید تار عنکبوت به حداقل برسد. تار عنکبوت می‌توان در جراحی مورد استفاده قرار گیرد.

تار عنکبوت ارزش اقتصادی و صنعتی زیادی دارد اما تولید این ماده کار ساده‌ای نیست. اگر بخواهیم مرزعه‌ای برای تولید تار عنکبوت داشته باشیم نیاز به استخدام میلیون‌ها عنکبوت و ده‌ها کارگر است. از سوی دیگر، عنکبوت‌ها دو ویژگی بارز دارند که استخدام انها را غیرممکن می‌سازد: قلمرو طلبی و هم‌نوع خواری.
در واقع اگر بخواهیم مزرعه‌ای از عنکبوت‌ها داشته باشیم این عنکبوت‌ها به قلمرو یکدیگر وارد شده و نزاع سختی بین آنها در خواهد گرفت که منجر به خورده شدن آنها توسط هم خواهد شد.
محققان دانشگاه یوتا راهکاری برای حل این مشکل ارائه کردند. آنها ژن تولید پروتئین مربوط به تار عنکبوت را از بدن عنکبوت طلایی استخراج کرده و آن را در کروموزم‌های نوعی بـُز قرار دادند. سپس جنین بز را پرورش داده تا یک بز سالم به دنیا آید. این بز بعد از رسیدن به بلوغ، می‌تواند شیر دهد. در شیر این بز پروتئین‌های مربوط به تار عنکبوت وجود دارد.
filereader.php?p1=main_c81e728d9d4c2f636
محققان با این روش موفق شدند از چند لیتر شیر بز بالغ بر 50 کیلومتر تار عنکبوت ایجاد کنند که قابل استفاده در صنعت است. محققان نشان دادند که استحکام تار عنکبوت بدست آمده از پروتئین‌های شیر بز نصف یا دو سوم استحکام تار عنکبوت طبیعی را داراست اما از نقطه نظر نرمی کاملا شبیه به تار عنکبوت طبیعی است.
شیر دوشیده شده از بز باید جداسازی و فرآوری شود و پس از شستشوهای متعدد، در سرما خشک شود و در نهایت تبدیل به پودر شود. این پودر می‌تواند برای بافت تار عنکبوت مورد استفاده قرار گیرد یا روی یک سطح قرار داده شود.
لازم به ذکر است که شیر این بز قابل استفاده توسط انسان نیست. البته این تار عنکبوت ارزان قیمت نخواهد بود اما محققان این پروژه امیدوارند که با سرمایه‌گذاری گسترده بتوان هزینه تولید تار عنکبوت صنعتی را پایین اورد.
هرچند بخش نظامی آمریکا نسبت به این فناوری علاقه‌مند شده است اما به نظر می‌رسد که کاربردهای پزشکی این فناوری بسیار وسیع‌تر باشد. دلیل این امر آن است که الیاف تار عنکبوت توسط بدن انسان پس‌زده نمی‌شود بنابراین می‌توان در جراحی‌ها از آن استفاده کرد.

منبع : http://www.techinsider.io/genetic-engineering-goats-spiders-2016-4

نظر شما