نانوحسگر الکترونیکی برای تشخیص مواد سمی

تاریخ : ۱۴ آبان ۱۳۹۵

تعداد بازدید : ۱۱۸۹

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پژوهشگران MIT موفق به ساخت حسگر الکترونیکی بی‌سیمی شدند که میتواند مواد سمی را شناسایی کند. در این حسگر از نانولولهکربنی استفاده شده است.

تجهیزات پوشیدنی با قابلیت رصد عوامل محیطی در حال توسعه هستند. اخیرا محققان موسسه فناوری ماساچوست (MIT) اقدام به ساخت ابزاری کردند که سربازان آن را پوشیده و در صورت وجود مواد سمی در اطراف، آژیر خطر را به صدا در می‌آورد.
این گروه تحقیقاتی حسگرهای شیمیایی کوچکی ساختند که قادر به تشخیص گازهای سیمی در مقادیر بسیار کم است. در این حسگرها از نانولوله‌های کربنی استفاده شده که می‌تواند مواد سمی را شناسایی کرده و نتایج آن را به صورت بی‌سیم به بیرون مخابره می‌کند.
نتایج این پروژه در نشریه Journal of the American Chemical Societ منتشر شده است.
این حسگر یک مدار الکتریکی بوده که نانولوله‌های کربنی به صورت شیمیایی به آن متصل شده است. اطراف این نانولوله‌ها توسط یک ماده عایق پوشانده شده تا هدایت الکتریکی نانولوله‌ها کنترل شود. زمانی که یک ماده سمی در محیط وجود داشته باشد، حتی در غلظت‌های کمتر از 10 ppm، این ماده عایق شروع به تخریب می‌کند و در نهایت نانولوله‌های کربنی به مدار الکتریکی متصل می‌شود که این کار موجب ارسال پیغام می‌شود. ارسال پیام با استفاده از فناوری NFC انجام می‌شود.
محققان موسسه فناوری ماساچوست پیش از این، این نانولوله‌ها را به گونه‌ای اصلاح کرده بودند که بتواند میوه یا گوشت فاسد را تشخیص دهد. در این روش، با فاسد شدن گوشت، ترکیبات امین‌دار در محیط آزاد می‌شود که این موضوع موجب تحریک نانولوله‌ها و تغییر هدایت الکتریکی آنها می‌شود.
در این پروژه محققان یک برچسب الکترونیکی RFID را با این نانوحسگر ترکیب کرده تا محصول نهایی ایجاد شود. از انجایی که وزن این حسگر بسیار کم است، سربازان می‌توانند آن را با خود حمل کرده و دیگر نیاز به تجهیزات سنگین و پیچیده نیست. از سوی دیگر به دلیل بی‌سیم بودن این فناوری، امکان ایجاد ارتباط در ان تسهیل شده است.
پژوهشگران به دنبال توسعه این فناوری و ساخت ابزارهای روباتیک و هوشمند هستند تا در میدان‌های نبرد از ان بتوان استفاده کرد.

منبع : http://www.forbes.com/sites/janetwburns/2016/07/05/wearable-for-military-detects-toxic-gases-warns-via-wireless-app/#50d0ef2578f5

نظر شما