ساخت آزمایشگاه روی تراشه‌ برای مطالعه سلول‌های بنیادی

تاریخ : ۰۶ مرداد ۱۳۹۵

تعداد بازدید : ۲۴۹۹

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان دانشگاه فرایبورگ موفق به ساخت آزمایشگاه روی تراشه‌ای شدند که می‌توان با استفاده از آن سلول‌های بنیادی را به صورت کنترل شده رشد داد. با این کار اثر عوامل مختلف، نظیر غذادهی به سلول بنیادی، روی رشد این سلول‌ها بررسی می‌شود.

یک گروه تحقیقاتی از دانشگاه فرایبورگ موفق به ساخت تراشه میکروسیالی شده است که می‌توان با آن بیش از صد سلول بنیادی انسان را کشت داد و آنها را تخصصی کرد.
در بدن انسان بافت ادیپوز (سلول‌های ذخیره کننده چربی) به عنوان منبع اولیه ذخیره انرژی محسوب می‌شوند. سلول‌های بنیادی بزرگسال دارای قابلیت انجام این فرآیند است. محققان این پروژه آزمایشگاه روی تراشه‌ای ساختند که می‌توان از آن برای مطالعه سلول‌های بنیادی بزرگسال بافت ادیپوز استفاده کرد. این فرآیند می‌تواند بیرون از بدن انسان انجام شود. پیش از این محققان آزمایش‌هایی را انجام داده بودند که با استفاده از آن مسیرهای سیگنال‌دهی مربوط به بلوغ سلول‌های آدیپوز شناسایی شده‌ بود.
نتایج این پروژه در Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) منتشر شده است.
ماتیاس مایر از محققان این پروژه می‌گوید: «ما قصد داریم فاکتورهای محیطی که روی تقسیم سلولی سلول‌های آدیپوز تاثیر دارند را مورد بررسی قرار دهیم. با این کار می‌توان راهبردهای تازه‌ای برای مبارزه با بیماری‌هایی نظیر دیابت و افسردگی ارائه کرد.»
برخلاف سلول‌های بنیادی نوزادی، سلول‌های بنیادی بزرگسالی بعد از تقسیم سلولی تنها می‌توانند به بافت ویژه‌ای تبدیل شوند. عواملی نظیر انسولین و قند خون می‌توانند روی توسعه این سلول‌ها اثرگذار باشند به طوری که اگر این عوامل دچار خدشه‌ای شوند، بیماری‌هایی نظیر دیابت یا افسردگی در فرد دیده می‌شود. البته این فرآیند بسیار پیچیده بوده و باید بتوان اثر هر یک از این عوامل را در شرایط مختلف بررسی کرد.
برای حل این مشکل محققان آزمایشگاه روی تراشه‌ای ساختند که می‌تواند با حجم بسیار کم از سیالات این کار را انجام دهد. این آزمایشگاه روی تراشه به صورت کنترل شده، سلول‌های بنیادی را کشت داده و به آنها غذارسانی می‌کند سلول‌ها در مدت سه هفته رشد کرده و بعد از بلوغ توسط یک سامانه خودکار که به این تراشه متصل است، مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. با این آزمایشگاه روی تراشه محققان می‌توانند شرایط مختلف را شبیه‌سازی کرده و اثر آن را روی فرآیند رشد سلول مشاهده کنند. برای مثال محققان می‌توانند دریابند که افزایش کالری رسیده به سلول چقدر در رشد سلول موثر خواهد بود.

منبع : http://www.eurekalert.org/pub_releases/2016-07/b-cf-aao071316.php

نظر شما