آیا تجاری‌سازی فناوری ممریستور شکست خورده است؟

تاریخ : ۲۶ تیر ۱۳۹۵

تعداد بازدید : ۱۰۱۹

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

فناوری ممریستور توسط آزمایشگاه HP ارائه شد. فعالیت‌های زیادی در راستای تجاری‌سازی و تولید انبوه آن صورت گرفته است. اما تا کنون تولید انبوه این فناوری با موفقیت روبرو نشده است. به جز شرکت سامسونگ که مدعی بدست اوردن روش تولید این حافظه است، باقی شرکت‌ها ناموفق بوده‌اند. به نظر می‌رسد که این فناوری در مرز شکست خود قرار دارد.

مارتین فینک از محققان آزمایشگاه شرکت HP معتقد است که ممریستورها طی سال‌های آینده در دسترس عموم مردم خواهد بود. بعد از بازنشستگی او، این آزمایشگاه استقلال خود را از دست داد و به بخشی از شرکت آنتونیو نری تبدیل شد. با این شرایط، تجاری‌سازی ممریستور به تعویق افتاد.
از انجایی که فناوری ممریستور یکی از فناوری‌های جانبی آزمایشگاه HP بود بعد از الحاق آن با شرکت جدید، به دلیل فقدان سرمایه مالی کافی، توسعه ممریستورها به تعویق افتاد.
ممریستورها 8 سال قبل توسط آزمایشگاه HP معرفی شد که شکلی از حافظه‌های مقاومتی هستند. در آن زمان محققان این پروژه این فناوری را با حافظه‌های فلش مقایسه کردند.
ممریستورها ساختاری ساده داشته که اطلاعات را طولانی‌تر نگه می‌دارند. ساخت آنها ساده بوده و ارزان‌تر هستند. سوئیچ آنها سریع انجام شده و با انرژی کمتری انجام می‌شود.
شرکت‌های متعددی در بخش ساخت حافظه ممریستور کار می‌کنند. واحد ساندیسک شرکت WDC نیز روی فناوری ReRAM کار می‌کند که از دسته حافظه‌ها محسوب می‌شود. این شرک همکار شرکت HP است. واحد HGST شرکت WDC درگیر پروژه حافظه‌های تغییر فاز است. IBM هم فناوری حافظه‌های تغییر فاز سلولی سه بیتی را در دست ساخت دارد. سامسونگ روی فناوری STT RAM کار می‌کند.
مشکل HP با ممریستور این بود که باید روشی برای تولید انبوه این حافظه ارائه می‌کرد تا قیمت تولید آن کاهش می‌یافت. در حال حاضر SK Hynix با HP همکاری مشترکی دارد تا روی فناوری ساخت تراشه ممریستوری کار کنند. تا کنون این همکاری نتیجه نداشته و با شکست روبرو شده است.
تنها شرکتی که توانسته روشی برای تولید انبوه تراشه ممریستوری ارائه کند، شرکت سامسونگ است. این شرکت روشی برای تولید انبوه این نوع حافظه ارائه کرده است. اگر این مورد در نظر گرفته نشود باید گفت که فناوری ممریستور در شرک‌های دیگر کاملا با شکست روبرو شده و به نظر می‌رسد که این فناوری موفقیت پیش بینی شده را نداشته است.

منبع : http://www.theregister.co.uk/2016/06/28/memristor_moves_closer_to_death_row/

نظر شما