فناوری اصلاح ژن CRISPR، در بوته آزمون بالینی

تاریخ : ۲۱ تیر ۱۳۹۵

تعداد بازدید : ۳۶۷۴

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

موسسه ملی سلامت آمریکا مجوز انجام آزمون بالینی روی فناوری CRISPR را برای درمان سرطان صادر کرد. این آزمون قرار است توسط دانشگاه پنسیلوانیا انجام شود تا بی‌خطر بودن این فناوری روی سلامت انسان به قانون‌گذار ثابت شود.

CRISPR نام یک فناوری ویرایش ژنی است که توسط آن می‌توان ژن‌ها را دستکاری کرد. ماه گذشته میلادی، موسسه ملی سلامت آمریکا انجام آزمون بالینی روی این فناوری را برای درمان سرطان تایید کرد.
ادوارد استاتمور از پزشکان دانشگاه پنسیلوانیا در این باره می‌گوید: « درمان سلولی یکی از روش‌های مناسب برای مقابله با سرطان است اما بسیاری از بیماران که مبتلا به این بیماری می‌شوند و با این روش درمان می‌گردند دوباره سرطان در آنها عود می‌کند.»
محققان این دانشگاه قصد دارند برای اولین بار فناوری ویرایش ژن CRISPR را روی انسان مورد آزمایش قرار دهند تا نشان دهند که آیا این روش از ایمنی لازم برای درمان سرطان برخوردار است یا خیر. یک بنیاد خیریه قصد دارد هزینه این کار را به دوش بگیرد. البته همه چیز فقط بودجه نیست، محققان این پروژه سلول‌های ویرایش شده‌ای را خواهند ساخت که بتواند مشکل سرطان را در بیماران رفع کند.
این گروه تحقیقاتی سلول‌های T را از بدن 18 بیمار خارج خواهند کرد بیمارانی که سرطان‌های مختلف داشته‌اند و سپس با استفاده از سه نوع مختلف از CRISPRها به درمان بیماری آنها پرداختند. اولین اصلاح ژنی منجر به تولید نوعی پروتئین شده که در نهایت می‌تواند سلول سرطانی را شناسایی کند. دومین اصلاح ژنی منجر به خروج پروتئین‌های سلول T طبیعی از بدن می‌شود، سلول‌هایی که می‌تواند با فرآیند درمان تداخل کاری داشته باشد. در اصلاح سوم، ژن مربوط به پروتئین تشخیص دهنده سلول T حذف می شود که در نهایت منجر به ممانعت از تشکیل سلول سرطانی می‌شود.
نتایج فعالیت‌های قبلی در مورد این پروتئین موجب شد تا پیشنهاد استفاده از این پروتئین در درمان سرطان مطرح شود. به همین دلیل کمیته مشاوره تحقیقات DNA موضوع انجام آزمون بالینی روی DNA اصلاح شده را مطرح کرد.
محققان این پروژه قصد دارند تا قانون‌گذاران را در امریکا قانع کنند که این فناوری بی‌خطر بوده و می‌توان از ان استفاده کرد.
فناوری CRISPR به دلیل سهولت کاربرد بسیار مورد توجه محققان است. البته پیش از این فناوری‌های اصلاح ژن دیگری موسوم به zinc-finger nuclease استفاده شده است.

منبع : http://www.nature.com/news/first-crispr-clinical-trial-gets-green-light-from-us-panel-1.20137

نظر شما