اسپری کردن سلول‌های بنیادی به بافت آسیب دیده در دهان

تاریخ : ۱۲ تیر ۱۳۹۵

تعداد بازدید : ۲۶۸۴

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان روشی مبتنی بر اسپری برای وارد کردن سلول‌های بنیادی به درون بافت آسیب‌دیده دهان ارائه کردند. با این روش بافت‌های آسیب‌دیده در دهان با سرعت بیشتری ایجاد می‌شوند.

عفونت‌های باکتریایی دهان اگر درمان نشود، می‌تواند منجر به آسیب جدی به استخوان‌ها و بافت نرم دهان شود به طوری که افتادن دندان‌ها یکی از عوارض آن خواهد بود. بیمارانی که در شرایط حاد باشند باید تحت عمل جراحی استخوان قرار گیرند.
یکی از روش‌های درمان در این شرایط، استفاده از کاشت سلولی است. در واقع سلول‌های بنیادی به داخل بافت دهان قرار داده شده و با تقسیم سلولی، بافت از دست رفته ایجاد می‌شود. در این روش نیاز به اهداء عضو یا بافت نیست، کاری که معمولا بسیار گرانقیمت بوده و انجام آن با دشواری‌های زیادی همراه است.
اخیرا محققان موفق به ارائه روشی شدند که با استفاده از روش اسپری کردن می‌توان سلول‌های بنیادی را به درون بافت وارد کرد. این روش جدید غیرمخرب بوده و سرعت آن بیشتر از روش جراحی است.
نتایج این پروژه در نشریه Biomed Phys Eng Express به چاپ رسیده است.
دستگاه نازل G brush از یک ساختار کواکسیالی برخوردار است به طوری که محیط کشت حاوی سلول‌های بنیادی را در برمی‌گیرد. این نازل یک سوزن به قطر 0.41 میلیمتر دارد که به یک پمپ سرنگ متصل است. گاز دی‌اکسیدکربن با استفاده از این پمپ به این نازل تزریق می‌شود و در نهایت سیال حاوی سلول بنیادی به صورت قطراتی به بیرون اسپری می‌شوند.
از آنجایی که در این روش از اسپری کردن استفاده می‌شود، نیاز به ایجاد برش یا زخم نیست. توتاک از محققان این پروژه می‌گوید: « در روش‌های رایج از ژل حاوی سلول بنیادی استفاده می‌شود. وجود ژل سرعت حرکت و نفوذ سلول‌های بنیادی را محدود می‌کند. در عوض در این پروژه محققان از اسپری استفاده می‌کنند که محدودیت‌های ژل را ندارد.»
این گروه تحقیقاتی سلول‌های بنیادی انسان و موش را به مدت 9 ثانیه روی یک ظرف اسپری کردند. بعد از 21 روز نگهداری در شرایط ویژه، بافت مورد نظر با دانسیته نسبتا بالایی ایجاد شوند. غلظت سلول‌های رشد کرده در این روش بیشتر از زمانی است که از دیگر روش‌ها استفاده می‌شود.
این گروه تحقیقاتی با استفاده از شبیه سازی به بررسی نقش نیروی وارد شده بر این سلول‌ها در حین اسپری کردن پرداختند.

منبع : http://medicalphysicsweb.org/cws/article/research/65344

نظر شما