استخراج اطلاعات از مغز با الکترودی به طول ۱۰۰ میکرون

تاریخ : ۰۷ تیر ۱۳۹۵

تعداد بازدید : ۶۹۳

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

جمع‌آوری اطلاعات از مغز کاری چالش برانگیز است. محققان ژاپنی نانوالکترودی ساختند که می‌توان از آن برای استخراج اطلاعات از مغز استفاده کرد. مزیت این الکترود طول بلند آن است که می‌توان به نواحی عمیق مغز دست یافت.

درک ما کار مغز بسیار کم است و دانش اندکی در این بخش وجود دارد. سیگنال‌های الکتریکی از مغز خارج شده و در سراسر بدن پخش می‌شوند. برای دریافت این سیگنال‌ها و استفاده از ان نیاز به ابزارهای بسیار دقیق است. محققان دانشگاه تویوهاشی مقاله‌ای با عنوان "Nanoscale-tipped high-aspect-ratio vertical microneedle electrodes for intracellular recordings" در نشریه Small به چاپ رساندند که در آن جزئیات مربوط به ساخت نانوالکترود سه بعدی مبتنی بر میکروسوزن ارائه شده است. این نانوالکترود طولی بیش از 100 میکرون دارد.
نانوسیم‌ها و نانولوله‌ها مواد مناسبی برای جمع‌اوری اطلاعات از مغز هستند. در این ابزاری که محققان ساخته‌اند افزایش طول سوزن موجب شده تا قابلیت محصول نهایی افزایش قابل توجهی پیدا کند و از آن بتوان در حوزه‌های مختلف استفاده کرد برای مثال می‌توان از این نانوابزار برای نفوذ در بخش‌های عمیق بافت استفاده کرد. این گروه از این ابزار برای ثبت اطلاعات بین سلولی در موش استفاده کردند. حساسیت این ابزار جدید نسبت به سوزن‌ها و الکترودهایی که پیش از این ساخته بیشتر است.
یوشیهیری کوبوتا از دپارتمان مهندسی برق و الکترونیک و از محققان این پروژه می‌گوید: « یکی از چالش‌های فناویر در الکتروفیزیولوژی، ثبت اطلاعات بین سلولی است به ویژه در سلول‌هایی که دارای بافت ضخیمی هستند. این سوزن دارای طولی بیش از 40 میکرون بوده که برای انجام آزمایش روی مغز موش بسیار مناسب است. از سوی دیگر وارد کردن نانوسیم و نانوسوزن به داخل بافت‌‌های عمیق امکان پذیر نیست چرا که یک نانوسوزن استحکام لازم برای نفوذ را ندارد. اما این ابزار که دارای الکترودی با طول 120 میکرون است از شکل مخروطی برخوردار بوده که به قدر کافی برای نفوذ به داخل بافت استحکام دارد.»
تکاشی کاوانو رهبر این تیم تحقیقاتی می‌گوید: « هرچند ما نشان دادند که نتایج اولیه کاملا رضایت بخش است با این حال تولید انبوه سوزن‌هایی که طولی بیش از 100 میکرون دارند نیازمند فناوری ویژه‌ای است. این یافته‌ها می‌تواند رویای ساخت ادوات ثبت داده‌های بین سلولی را در بافت‌های بدن به حقیقت تبدیل کند. از این ادوات می‌توان برای ثبت داده از مغز استفاده کرد کاری که فرای توانمندی فناوری‌های فعلی است.»
این گروه تحقیقاتی فناوری عرضه کردند که با استفاده از آن می‌توان بافت‌هایی نظر مغز را مطالعه کرد و درک ما را نسبت به این اندام افزایش دهند.

منبع : http://www.nanowerk.com/nanotechnology-news/newsid=43086.php

نظر شما