چگونه نانوذرات اکسید آهن به سلول بنیادی متصل شوند؟

تاریخ : ۰۱ تیر ۱۳۹۵

تعداد بازدید : ۲۳۲۰

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

یک گروه تحقیقاتی موفق به وارد کردن نانوذرات اکسید آهن به سلول‌های بنیادی شدند. با این کار امکان رصد این سلول‌ها در بدن وجود خواهد داشت. این فناوری می‌تواند به پزشکان در مطالعه سرنوشت سلول‌های بنیادی در بدن بیمار کمک کند.

محققان دانشگاه کارنگی ملون موفق به ارائه روشی برای آماده‌سازی سلول‌های بنیادی مزانشیمی (MSCs) شدند که نه تنها می‌توان با استفاده از آن سلول‌های بنیادی بهتری تولید کرد بلکه می‌توان به آن نانوذرات اکسید آهن مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا الصاق کرد.
با استفاده از این روش محققان می‌توانند مسیر حرکت سلول‌های بنیادی درون بدن انسان را با استفاده از تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) رصد کنند. یافته‌های این گروه تحقیقاتی در نشریه Science به چاپ رسیده است.
سلول‌های بنیادی قابلیت تولید انواع مختلف سلول‌های بدن را دارا هستند. از این سلول‌ها می‌توان برای درمان بیماری‌های مختلف استفاده کرد. از آنجایی که سلول‌های بنیادی از بدن خود بیمار گرفته می‌شود در نتیجه میزان پس‌زدگی آن توسط بدن بیمار به حداقل می‌رسد. مغز قرمز استخوان بهتری گزینه برای استخراج این سلول‌های بنیادی است. معمولا دو نوع سلول بنیادی وجود دارد: سلول‌های مزانشیمی و سلول‌های هماتوپویتیک.
سلول‌های هماتوپویتیک می‌تواند برای تولید سلول‌های خونی استفاده شود و سلول‌های مزانشیمی برای تولید استخوان، غضروف و سلول‌های چربی مناسب است. بنابراین سلول‌های مزانشیمی برای درمان بسیاری از بیماری‌های مربوط به استخوان می‌تواند استفاده شود.
تا کنون بیش از 360 آزمون بالینی با استفاده از سلول‌های بالینی مزانشیمی انجام شده است که برخی از آنجا جواب مثبت داشته و برخی منفی بوده است. برای این که بتوان دلیل رد شد برخی آزمون‌ها را دریافت باید بتوان سلول‌های بنیادی را رصد کرد. محققان باید بفهمند که آیا این سلول‌های بنیادی به سایت هدف رسیده‌اند یا خیر. برای این کار لازم است که سلول‌های بنیادی برچسب‌زنی شوند که برای این کار از اکسید آهن ابرمغناطیسی استفاده می‌شود. این ترکیب به عنوان عامل کنتراست دهنده در تصویربرداری MRI استفاده می‌شود.
فرموکوکسیتول، نوعی نانوذرات اکسید آهن است که مورد تایید FDA قرار گرفته است. تا کنون محققان موفق به برچسب‌زنی سلول‌های بنیادی با این نانوذرات نشده‌اند.
در این پروژه محققان با الهام از طبیعت راهکاری برای الصاق این نانوذرات به سلول بنیادی ارائه کردند. آنها سلول‌های استخراج شده از مغز قرمز استخوان را در محیط کشت با این نانوذرات ترکیب کرده و موفق به وارد کردن این نانوذرات به سلول بنیادی شدند.

منبع : http://www.nanotech-now.com/news.cgi?story_id=53470

نظر شما