امکان درمان سرطان پستان متاستاتیک با نانوژنراتورها

تاریخ : ۱۰ خرداد ۱۳۹۵

تعداد بازدید : ۲۳۵۷

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

نانوژنراتور فناوری است که انرژی مکانیکی یا گرمایی را در ابعاد کوچک به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند. پژوهشگران موفق شدند عمل تزریق ژنراتور نانوذرات ( آی ان پی جی ) را برای درمان سرطان انجام دهند. این تزریق در موش‌های مبتلا به سرطان پستان نتایج مثبت داشته است. نتایج حاصل از این مطالعه در نسخه آنلاین مجلهی زیستفناوری نیچر منتشر شده است.

بیشتر مرگ ناشی از سرطان به علت متاستاز (گسترش) این سلولها به کبد و ریه رخ می دهد. در صورت گسترش سرطان به این اندام‌ها هیچ درمانی وجود ندارد. داروهای ضدسرطان کنونی به دلیل ناتوانی در عبور از موانع زیستی بدن، بازدهی بالایی ندارند و در رسیدن به توده‌های سرطانی ناموفق هستند. این مشکل در حال حاضرتوسط کارشناسان سرطان و فناوری نانو در موسسه تحقیقات متدیست هوستون حل شده است. این کارشناسان با تولید دارویی حاوی نانوذرات و قراردادن آن در متاستاز ریه موش این مشکل را رفع کردند.
پس از هشت ماه مطالعه ی نشانه های بیماری متاستاتی ، هیچ اثری از این بیماری در نیمی از موشهای درمان شده با داروی جدید مشاهده نگردید. استفاده ازاین دارو در انسان پس از وقوع سرطان پستان متاستاتیک، باعث زنده ماندن به مدت تقریبی 24 سال میشود.
دکترمائورو فراری رئیس موسسه تحقیقات هوستون متدیست می گوید:» بدن مکانیسم دفاعی خود را دارد. تنها بخشی از داروی جدید تزریق شده به محل تومور می رسد. در حالی که بسیاری از داروهای دیگر توسط بافت های سالم جذب می شود و منجر به عوارض جانبی روی این بافتها می شود. این چیزی است که باعث می شود داروهای ضد سرطان کمتر موثرباشند.»
آخرین راهبرد درمانی شرایطی را برای عبور پیوسته از موانع زیستی ایجاد میکند که این باعث انتقال عامل سرطان به محل تومور و از بین بردن آن میشود. این داروی فعال تنها در هسته ی سلول متاستاز منتشر می شود. این رویکرد نه تنها سلولهای سرطانی را از بین می‌برد، بلکه مزایای درمانی قابل توجهی در موشها داشته است. این دارو در 50 درصد از حیوانات شرایط بقای طولانی ایجاد میکند. این نتیجه نهایی پس از سالها تحقیق فراری در نانوپزشکی به دست آمده است. دکتر حیفا شن و دکتر فراری نویسندگان این مقاله هستند.
این تیم تحقیقاتی در موسسه تحقیقات متدیست هوستون از یک داروی ضدسرطان به نام دوکسوروبیسین (آنتی بیوتیک موثر در درمان سرطان) که سالها به کار برده میشد استفاده کردند. این دارو دارای عوارض جانبی زیادی بر روی قلب است و برای درمان بیماری سرطان متاستاتیک موثر نیست. در طول مطالعات اولیه، این تیم از مولد نانوذرات تزریقی که از اجزای مختلف ساخته شده بود، استفاده کرد. در داروی دوکسوروبیسین این ژنراتور نانوذرات جاسازی شده بود.
شن، یکی از اعضای ارشد نانوپزشکی در موسسه تحقیقات متدیست هوستون، توضیح داد: «که اجزاء منحصر به فرد نقش مهم و خاص در روند ایجاد دارو بازی میکنند. نانومواد سیلیکونی متخلخل اولین قسمتی است که به طور طبیعی در بدن تجزیه میشود و یک پلیمر از رشته های مختلف حاوی دوکسوروبیسین جزء دوم را تشکیل میدهد. هنگامی که مواد سیلیکون داخل سلولهای سرطانی میشود، تجزیه شده و رشته را منتشر می کند. رشته ها توسط سلولهای سرطانی جذب می شوند. هنگامیکه این رشته ها در داخل سلولهای سرطانی هستند، محیط اسیدی اطراف هسته سلول باعث آزاد سازی دارو توسط نانو ذره می شود. این داروی فعال داخل هسته شده و سلول سرطانی را از بین می برد.»

منبع : http://www.azonano.com/news.aspx?newsID=34488

نظر شما