نانولوله‌های کربنی، سوزن‌های جدید برای انتقال ژن به درون سلول‌ها

تاریخ : ۰۸ خرداد ۱۳۹۵

تعداد بازدید : ۳۴۸۵

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

در یک مطالعه جدید، محققان آمریکایی سلول‌ها را روی آرایه‌ای از نانولوله‌های کربنی کشت داده و مواد ژنتیکی را به درون آنها منتقل کردند (ترانسفکشن). با استفاده از این روش مشکلات موجود در روش‌های دیگر ویرایش ژن برطرف می‌شود.

 روش‌های ویرایش ژن بسیار نویدبخش هستند. با استفاده از این روش‌ها می‌توان به شکلی هدفمند و ویژه ماده ژنتیکی سلول‌ها را تغییر داد. این امکان می‌تواند کاربردهای نامحدودی در زمینه پزشکی داشته باشد. نمی‌توان گفت که این روش‌ها بی‌نقص هستند. از دقت گرفته تا سمیت، این راهکارها دارای محدودیت‌هایی هستند. حال یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که می‌توان بر این محدودیت‌ها غلبه کرد.
گروهی از محققان موسسه فناوری روچستر و دانشگاه مرکز پزشکی روچستر با استفاده از فرایندی به نام رسوب‌دهی شیمیایی بخار ساختار غشایی نازکی شبیه کندوی عسل متشکل از نانولوله‌های کربنی ایجاد کرده‌اند که در آن دو سر باز نانولوله‌ها در دو سوی غشا قرار می‌گیرند. سلول‌های انسانی و حیوانی مختلفی روی این ساختار کشت داده شدند. پس از 48 ساعت، این سلول‌ها در محیطی که حاوی DNA مایع بود غوطه‌ور شدند.
این نانولوله‌ها همانند مجراهایی عمل کرده و ماده ژنتیکی را به درون سلول‌ها کشیدند. با استفاده از این روش 98 درصد سلول‌ زنده مانده و85 درصد آنها با ماده ژنتیکی جدید آلوده شدند.
محدودیت‌ها
با استفاده از این روش محدودیت‌های موجود در روش‌های دیگر برطرف می‌شود. روش‌های موجود بسیار زمان‌بر بوده و در آنها اندازه محموله ژنتیکی محدود است. همچنین معرفی مولکول‌های آزمایشی به جمعیت بالای سلول‌های هدف دشوار بوده و سمیت این روش‌ها نیز محدودیت دیگر آنها به شمار می‌رود.
این مشکلات موجب محدود شدن مقدار ماده ژنتیکی قابل انتقال به درون سلول‌ها و همچنین کاهش تعداد سلول‌های زنده مانده پس از فرایند ویرایش ژن می‌شود (به دلیل اثرات سمیت این روش‌ها روی سلول‌ها).
نرخ بالای انتقال و بقا بدین معناست که این روش جدید محدودیت‌های روش‌های قبلی را ندارد. اینکه چگونه نانولوله‌های کربنی این کار را انجام می‌دهند، هنوز ناشناخته است، اما محققان بر این باورند که این کار از طریق فرایندی به نام اندوسیتوز بهبودیافته انجام می‌شود. با استفاده از این فرایند سلول‌ها توده‌ای از پروتئین‌ها را از طریق غشا مبادله می‌کنند.
در این بررسی‌ها از اسید نوکلئیک استفاده شده‌است، اما توسعه بیشتر این روش می‌تواند امکان انتقال پروتئین‌ها یا داروها به درون سلول‌ها را ایجاد کند. جزئیات این تحقیق در مجله Small منتشر شده‌است.

منبع : http://futurism.com/carbon-nanotube-honeycomb-allows-better-gene-editing/

نظر شما