نانوجوهری که می‌تواند روی پلاستیک به مدار تبدیل شود

تاریخ : ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۵

تعداد بازدید : ۷۶۴

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

دانشمندان موفق به ساخت صفحه نمایش‌های لمسی قابل انعطاف شدند که با استفاده از نانو جوهر های جدید قابل چاپ برروی ورقه های نازک پلاستیکی است. در این جوهرها از اکسیدهای شفاف و رسانا استفاده شده است.

تلفن های همراه و اسمارت فون های امروزی وسیله ای با حمل دشوار برای کاربران محسوب می‌شود. این حقیقت را می‌توان به روشنی با مشاهده‌ی افرادی که با موبایلی در جیب به سختی برای نشستن و برخاستن تلاش می‌کنند، دریافت.
اخیرا محققان موسسه نیومتریال لایبنتز موفق به ساخت صفحه نمایش‌های لمسی قابل انعطاف شدند که با استفاده از نانو جوهرهای جدید، قابل چاپ بر روی ورقه های نازک پلاستیکی است. این جوهر از اکسیدهای شفاف و رسانا (TCO) تشکیل می‌شود. محصول جدید اخیرا در نمایشگاه تکنولوژی هانوفر به نمایش گذاشته شده است.
اندودن رساناها با TCO ها معمولا با روش های کاتدپرانی در خلاء انجام می‌گیرد. علی رغم کم هزینه بودن این روش، برای الگودهی پوشش TCO ها استفاده ار روش های پر هزینه مانند فتولیتوگرافی و چاپ فلزی اجتناب ناپذیر است. از اکسید ها برای تولید نانوذرات مورد نیاز استفاده می شود سپس با اضافه کردن یک حلال و چسب مخصوص به این ذرات، جوهر TCO بدست می آید. چسب مورد نظر با دو منظور استفاده می شود اول اینکه نه تنها باعث چسبیدن نانو ذرات TCO به زیر لایه میشود بلکه علاوه بر ایجاد قابلیت انعطاف پذیری باعث حفظ رسانایی صفحه نمایش در زمان های خمیده شدن نیز می‌گردد.
این جوهر با روش جوهر افشانی مستقیم یا چاپ گراور به فیلم اعمال می‌شود و پس از قرار گرفتن آن در معرض اشعه UV در دمای زیر 130 درجه فرایند چاپ تکمیل می‌گردد.
می‌توان امیدور بود استفاده از این جوهرهای رسانا ساخت صفحات رسانای بزرگ با توان عملیاتی بالا و ارزان را ممکن می‌سازد .

منبع : https://www.sciencedaily.com/releases/2016/04/160415081845.htm

نظر شما